Burdur piyasasında tüketime sunulan Burdur şiş köftelerin kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of microbiological and chemical properties of Burdur şiş köfte consumed in Burdur province
- Tez No: 574311
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Burdur'da tüketime sunulan Burdur şiş köftelerin kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri araştırılmıştır. Burdur şiş köfte örnekleri Burdur ilinde faaliyet gösteren 30 farklı toplu tüketim yerinden çiğ ve pişmiş olacak şekilde tedarik edilmiştir. Aseptik şartlarda laboratuvara getirilen örneklerde toplam mezofilik aerobik bakteri, maya-küf, koliform grubu bakteri sayımları yapılmış ve Staphylococcus aureus, Bacillus cereus ve Salmonellaspp.sayıları belirlenmiştir. Çiğ ve pişmiş şiş köfte örneklerinde ayrıca kuru madde, protein yağ, kolesterol ve tuz miktarları ile pH ve renk değerleri belirlenmiştir. Yapılan kimyasal analizler sonucu çiğ Burdur şiş köfte örneklerinde ortalama pH değeri 5,84, tuz miktarı % 2, protein miktarı % 16,87, yağ miktarı %19,87, toplam kuru madde miktarı % 41,46, kolesterol miktarı 68,62 mg/kg; mikrobiyolojik analizleri sonucu ortalama koliform sayısı 3,83 log10 KOB/g, maya-küf sayısı 3,09 log10 KOB/g, toplam mezofilik bakteri sayısı 5,73 log10 KOB/g, Bacillus cereus sayısı 2,31 log10 KOB/g, Staphylococcus aureus sayısı
Özet (Çeviri)
In this thesis, the chemical and microbiological properties of Burdur şiş köfte consumed in Burdur province were investigated. Burdur şiş köfte was collected from 30 different fast food restaurants in Burdur and microbiological and chemical analysis were conducted in 30 raw and cooked köfte. In the samples brought to the laboratory under aseptic conditions, total mesophilic aerobic bacteria, coliform, yeast-mold, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus and Salmonella spp. counts were determined in raw and cooked şiş köfte. Dry matter, salt, fat, protein, pH, cholesterol and color analysis were also determined in raw and cooked samples. According to the results of microbiological analyzes of raw şiş köfte samples, the average numbers of mesophilic aerobic bacteria, total coliform, yeast and mold, Staphylococcus aureus and Bacillus cereus were determined as 5.73, 3.83, 3.09,