Yeni salen tipi ligandları ile Cu(II), Pd(II) kompleks bileşiklerinin sentezi, hidrojenasyon reaksiyonlarında kullanımı
Synthesis and characterization of Cu(II), Pd(II) complexes with new salen type ligands and their employment in hydrogenation reactions
  1. Tez No: 574313
  2. Yazar: ZÜHRAGÜL YÜKSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Schiff bazları, ucuz olması, kolayca sentezlenmesi, kimyasal ve termal kararlılığının oldukça yüksek olması nedeniyle koordinasyon kimyasında sık kullanılan önemli ligandlardır. Bu sebeplerle schiff bazı ligand ve komplekslerinin sentezleri ve bu sentezlerin karakterizasyon çalışmaları ile beraber katalitik çalışmalarına oldukça sık rastlanmaktadır. Özellikle salen türevi ligandların geçiş metal bileşikleri ile yaptığı komplekslerin uygun sentez koşullarında ve kolay elde edilebilir olmaları, biyolojik aktifliklerinin olması, termal olarak yüksek kararlılık göstermeleri, olefinlerin hidrojenasyon reaksiyonlarında, yüksek etkinlik göstermeleri bu bileşiklere olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında, salisilaldehit türevleri olan N,N'-Bis(4-(metoksi)salisilaldehit)-1,2-fenilendiamin (L1) ve N,N'-Bis(3-(etoksi)salisilaldehit)-1,2-fenilendiamin (L2) ligand bileşiklerinin Cu(II) ve Pd(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ile aydınlatılmıştır. Daha sonra stirenin hidrojenasyon tepkimelerinde katalitik aktiflikleri incelenmiştir. Stirenin hidrojenlenme tepkimesi için tepkime koşulları olarak 10 bar H2 basıncı, 250 S/C oranı seçilmiştir. Altıncı saatin sonunda elde edilen ölçüm sonuçlarına göre L1Cu, L2Cu, L1Pd, L2Pd katalizör bileşikleri için dönüşüm oranlarının sırasıyla %45, %41, %33, %31 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are important ligands in coordination chemistry since even they cost cheap, they are effective, easy to synthesize and have thermal and chemical stability. Therefore the synthesis of Schiff base ligands and their complexes and their characterization studies with their catalytic studies are quite common in coordination chemistry. In particular, the synthesis of salene-derived ligands with the transition metal complexes are easy and their ability to be biodegradable, biologically active, and to show high thermal stability, and also effective in hydrogenation reactions. In this study, N,N'-Bis(4-(methoxy)salicylaldehyde)-1,2-phenylenediamine (L1) and N,N'-Bis(3-(ethoxy) salicylaldehyde)1,2-phenylenediamine (L2) which are salicylaldehyde derivatives, were synthesized to be used as ligands to form complexes with Cu(II) and Pd(II). Their structures were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR. Then their the catalytic activity of styrene in hydrogenation reactions were investigated. The reaction conditions for hydrogenation of styrene were 10 bar of H2 and 250 ratio of S/C. According to the results after six hours, considerable conversion values were observed 45%, 41%, 33%, 31% for the catalysts L1Cu, L2Cu, L1Pd, L2Pd respectively.