Antibakteriyel Ag katkılı TİO2 nanoliflerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of antibacterial Ag doped TİO2 nanofibers
- Tez No: 574315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, 0.1 mL/h akış oranına sahip ve 8 cm yükseklikte 20kV voltaj uygulanarak elektrospin yöntemiyle katkısız ve ağırlıkça % 1, 2, 3, 4, ve 5 oranında Ag-katkılı TiO2 nanofiberler üretildi. Katkısız ve Ag / TiO2 katkılı nanofiberlerin antibakteriyel özellikleri Staphylococcus aureus? bakterisi üzeride test edildi. Üretilmiş nanofiberlerin antibakteriyel etkileri disk difüzyon ve Baird parker yöntemleriyle incelendi. Sonuçlar, Ag/TiO2 nanofiberlerin saf TiO2 nanofiberlere kıyasla bu bakteri üzerinde mükemmel bir antibakteriyel etkiye sahip olduğunu gösterdi. Geliştirilen nanofiberlerin biyomedikal sektöründe ve doku mühendisliği gibi çeşitli alanlarda kolaylıkla uygulanabileceği sonucuna ulaşıldı. Ayrıca, nanofiberlerin kimyasal bileşenleri, morfolojisi ve kristal yapısı, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım analizi (SEM-EDX), diferansiyel termal analiz / termal gravimetrik analiz (DTA / TG) ve X-ışını kırınımı (XRD) yöntemleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, undoped and 1, 2, 3, 4, and 5 wt % Ag-doped TiO2 nanofibers have been fabricated by electrospinning method applying 20 kV voltages at 8 cm height and with a flow rate 0.1 mL/h. The antibacterial properties of undoped and doped Ag/TiO2 nanofibers were tested on Staphylococcus aureus bacteria. The antibacterial effect of these fabricated nanofibers has been determined by disc diffusion and Baird parker methods. The results have shown that Ag/TiO2 nanofibres have an excellent antibacterial effect on this bacterium compared to pure TiO2 nanofibers. As a result, developed nanofibers can easily be applied in various fields such as biomedical sector and tissue engineering. In addition, the chemical components, morphology, and crystal structure of the nanofibers have been performed by scanning electron microscopy energy dispersive analysis (SEM-EDX), differential thermal analysis/the thermal gravimetric analysis (DTA/TG), and X-ray diffraction (XRD) methods.