Bor nitrür nanotabaka sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of boron nitride nanosheets
  1. Tez No: 574320
  2. Yazar: HASAN SAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL HALE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hegzagonal bor nitrür (h-BN), grafit gibi katmanlı bir yapıya sahiptir ve bazı özellikleri, grafitin özellikleri ile benzerdir. h-BN'de, bor ve azot atomları bir bal peteği gibi düzenlenir ve sp2 bağı ile bağlanarak iki boyutlu bir katman oluşturur. Bor nitrür nanotabaka (BNNS, Boron Nitride Nanosheets), optoelektronik cihazlarda ve ısıyla salınan kompozit malzemelerde uygulanma alanına sahiptir. Çünkü termal olarak iletken ve mekanik olarak sağlam olmalarının yanı sıra elektriksel olarak da yalıtkandırlar. Sıvı Faz Eksfoliyasyon yöntemi diğer yöntemlere göre daha ucuz ve kolay bir yöntemdir. Bu çalışmada, BNNS' ler Sıvı-Faz Eksfoliasyon yöntemi ile sentezlenmiştir. Başlangıç malzemesi olarak hegzagonal bor nitrür tozları (h-BN) kullanılmıştır. Tozlar, ultrasonik homojenizatörde N,N-dimethylformamide, etilen glikol, propanol, N-methyl-2-pyrrolidone, içerisinde 2 saat %50-75 ila 4 saat % 50-75 güç kullanılarak karıştırılmıştır. Uygun sonuçlar elde edilen DMF numunesi 1 sa, 1.5 sa ve 2 sa olmak üzere % 25-50-75 sonikasyon gücüne tabi tutulmuştur. Asit karışımından süzülen toz karışımı, nötr bir pH elde edilene kadar saf suyla yıkanmıştır. Elde edilen toz karışımı, manyetik bir karıştırıcı ile 250 ° C' de kurutulmuştur. Sonuç olarak BNNS' ler başarıyla sentezlenmiştir. Sentezlenen BNNS' ler partikül boyutu analizi, SEM, TEM, RAMAN, , XRD, XPS analizlerine tabi tutulup karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hexagonal boron nitride (h-BN) has a layered structure just like the graphite and some properties of h-BN are similar to the properties of the graphite. In h-BN, the boron and nitrogen atoms are arranged like a honeycomb and form a two-dimensional layer by means of being bonded with sp2 bond. Boron nitride nanosheets (BNNS) are believed to have potential to find applications in optoelectronic devices and heat-releasing composite materials, since they are electrically insulating, besides being as thermally conductive and mechanically robust as graphene. Liquid-Phase Exfoliation method is inexpensive and easy a method. In this study, BNNSs were synthesized via Liquid-Phase Exfoliation method. Hexagonal boron nitride powders (h-BN) were used as the starting material. The powders were mixed in an ultrasonic homogenizer using N, N-dimethylformamide, ethylene glycol, propanol, N-methyl-2-pyrrolidone, using 50-75% power for 2 hours to 50-75% for 4 hours. Appropriate results The DMF sample obtained was subjected to 25-50-75% sonication power of 1 h, 1.5 h and 2 h. The powder mixture filtered from acid mixture was washed with distilled water until pH was neutralized. The resulting powder mixture was dried at 250 C with a magnetic stirrer. As a result, BNNSs were successfully synthesized. The synthesized BNNSs were characterized by particle size analysis, SEM, TEM, RAMAN, XRD, XPS analysis.