Tabakalı kompozit malzemelerin balistik zırh özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of ballistic armor properties of layered composite materials
- Tez No: 574321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada çeşitli kompozit malzemelerin balistik zırh malzemesi olarak kullanımı araştırılmıştır. Bu amaçla ASTM B265 özellikli titanyum levha, CT709 Aramid Fiber Kumaş 200 gr/sgm plain kullanılarak farklı katmanlarda farklı kompozit malzemeler üretilmiştir. Elde edilen balistik malzemelerin 9 mm FMJ mermi karşısında gösterdikleri balistik dayanımları NIJ-STD-0101.06 standardına göre incelenmiştir. Sonuç olarak giyilebilirlik ve taşıma açısından hafif ve balistik açısından da NIJ-STD-0101.06 standardına göre IIA seviyesinde başarılı numuneler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of various composite materials as ballistic armor materials was investigated. For this purpose different layers of different composite materials were produced by using ASTM B265 titanium sheet and CT709 Aramid Fiber Fabric 200 gr/sgm plain. The ballistic strength of the obtained ballistic materials against 9 mm FMJ bullets was examined according to NIJ-STD-0101.06 standard. As a result, successful samples were produced at the level IIA according to the NIJ-STD-0101.06 standard in terms of wearability and handling and in terms of ballistics.