Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bazı tütün çeşitlerinde farklı azot ve sulama seviyelerinin verim ve randıman üzerine etkisi
The effect of different nitrogen and irrigation levels on yield and efficiency of some tobacco types grown in the black sea region
  1. Tez No: 574329
  2. Yazar: AHMET DÜRÜST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bazı tütün çeşitlerinde farklı azot ve sulama seviyelerinin verim ve randıman üzerine etkisini belirlemek amacıyla Samsun ili Bafra ilçesinde taban arazi şartlarında yürütülmüştür. Araştırma 2017 ve 2018 yetiştirme sezonunda, 4 farklı sulama su seviyesi (%0 (S1); %33 (S2); %66 (S3); %100 (S4)), 4 farklı azot dozu (0 kg/da (N1), 5 kg/da (N2), 10 kg/da (N3), 15 kg/da (N4)) ve 3 çeşit (Sıtmasuyu, Canik, Esendal) kullanılarak, şerit şerit parsel deneme deseninde 3 tekrarlı olarak tertiplenmiştir. Bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak eni ve boyu gibi özelliklerin yanı sıra verim ve randıman özellikleri değerlendirilmiştir. Araştırma yılları bakımından randıman haricinde incelenen özellikler istatistiksel bakımdan önemli olmuştur. Azot dozlarının yaprak eni, verim ve randıman özelliklerine üzerinde önemli değişliklere sebep olduğu tespit edilmiştir. Sulama suyu seviyelerinde ise verim parametresi haricinde diğer karakterlerde istatistiksel bakımdan önemli değişikler olmuştur. Çalışmamız sonucunda Sıtmasuyu ve Esendal çeşitlerinin randıman değerleri birbirine yakın olduğundan bölge için, verim esas alınarak sulama ve gübrelemeye en iyi tepkiyi veren Sıtmasuyu çeşidinin yaygınlaşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effect of different nitrogen and irrigation levels on yield and yield of some tobacco cultivars grown in the Black Sea region, it was carried out under basement conditions in Bafra district of Samsun. Research in 2017 and 2018 growing season, 4 different irrigation water levels (0% (S1); 33% (S2); 66% (S3); 100% (S4)); 4 different nitrogen doses (0 kg / da (N1) , 5 kg / da (N2), 10 kg / da (N3), 15 kg / da (N4) and 3 varieties (Sıtmasuyu, Canik, Esendal), using the strip plot design was repeated in 3 parcels. Plant height, number of leaves, leaf width and height as well as yield and yield characteristics were evaluated. In terms of research years, the characteristics examined except for yield were statistically significant. It was determined that nitrogen doses caused significant changes on leaf width, yield and yield characteristics. There were statistically significant changes in irrigation water levels in other characters except yield parameter. As a result of our study, the yield values of Sıtmasuyu and Esendal varieties are close to each other, it is recommended that Sıtmasuyu variety which gives the best response to irrigation and fertilization based on yield is recommended for the region.