Ekolojik ayak izi farkındalığı: SDÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri örneği
Ecological footprint awareness: example of SDU Faculty of Architecture students
- Tez No: 574342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRİBAN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin ekolojik ayak izi farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma 2018–2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde öğrenim gören 433 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın değişkenleri; cinsiyet, sınıf düzeyi, en uzun süre yaşanılan yerleşim birimidir. Araştırmada nicel veriler“Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS (Statictical Package for Social Sciences Program) 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and evaluate the ecological footprint awareness levels of Süleyman Demirel University Faculty of Architecture students. The research was carried out with 433 students studying at Süleyman Demirel University Faculty of Architecture in the spring term of 2018-2019 academic year. The variables of the research are; gender, class level, the longest lived settlement. Quantitative data were collected with "Ecological Footprint Awareness Scale'' ve and analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program) 23.0 package program. In the analysis of quantitative data, descriptive statistical techniques, independent samples t-test, one way ANOVA and correlation analysis were used.