Kütahya ilindeki yetişkin bireylerde akdeniz diyetine bağlılık durumu ile ekolojik ayak izi farkındalığı ve sürdürülebilir yeme davranışı ilişkisinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mediterranean diet adherence status, ecological footprint awareness and sustainable eating behavior in adults in kutahya province
  1. Tez No: 919930
  2. Yazar: DİLŞAD SÜLÜN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çalışmamızda yetişkin bireylerde akdeniz diyetine bağlılık ile ekolojik ayak izi farkındalığı ve sürdürülebilir yeme davranışı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Kütahya'da ikamet eden 18-65 yaş aralığında 868 katılımcıya sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıklarını kapsayan sorular, Akdeniz diyetine bağlılık ölçeği, ekolojik ayak izi farkındalık ölçeği (EAİ) ve sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış ölçeklerinden oluşan anket uygulanmıştır. Verilerin SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) programında analiz edilmiştir. Katılımcıların yaşlarının ortalaması: 34,909±23 yıl, BKİ medyanı: 25,4 kg/m2 ekolojik ayak izi farkındalık ölçeği ortalaması: 112,4634±09, yani EAİ farkındalıklarının yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adherence to the Mediterranean diet and ecological footprint awareness and sustainable eating behavior in adults. In this study, a questionnaire consisting of questions including sociodemographic characteristics, dietary habits, adherence to the Mediterranean diet scale, ecological footprint awareness scale and sustainable nutrition behavior scales was applied to 868 individuals between the ages of 18-65 living in Kütahya province. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) statistical package program. Participants' average age: 34.909 ± 23 years, median BMI: 25.4 kg/m². The average score on the Ecological Footprint Awareness Scale was 112.4634 ± 09, indicating a high level of ecological footprint awareness.