Mikrodalga-vakum kombine kurutma yönteminin kuşburnunun kalite özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of microwave-vacuum combined drying method on the quality characteristics of rosehips
- Tez No: 574344
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KORAY PALAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kurutma işlemi, gıda sanayinde yaygın olarak kullanılan bir muhafaza işlemidir. Günümüzde halen meyve-sebze gibi raf ömrü uzun olmayan ürünleri muhafaza etmek için yaygın olarak sıcak hava ile kurutma yöntemi kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem ile kurutulmuş son ürünlerde meydana gelen kalite kayıpları ve uzun kurutma süreleri düşünüldüğünde artık yeni kurutma tekniklerine yer verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada mikrodalga-vakum tekniği ile kurutmanın (
Özet (Çeviri)
Drying is a preservation process commonly used in the food industry. Today, hot-air drying is commonly used to preserve products that do not have a long shelf life such as fruit and vegetables. However, considering the quality losses and long drying times of the final products dried by this method, new drying techniques have started to be used recently. In this study, it was aimed to investigate the effect of microwave-vacuum drying (