Ladinin ACQ ile emprenyesinin mikrodalga desteği ile geliştirilmesi
Microwave-assisted impregnation of ACQ in oriental spruce wood
- Tez No: 904595
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET ŞAHİN KOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Doğu ladini [Picea orientalis (L.) Link.] odununda Alkali bakır kuatın (ACQ) yeterli düzeyde alınımını ve fiksasyonunu sağlamak amacıyla mikrodalga destekli emprenye işlemi geliştirilmiştir. Birinci aşamada emprenye madde alınımını iyileştirmek için % 40-50 rutubete sahip odun örnekleri 3 farklı enerji yoğunluğunda mikrodalga ön muameleye tabi tutulmuştur. İkinci aşamada örnekler % 2' lik ACQ kullanılarak vakum metodu ile emprenye edilmiştir. Üçüncü aşamada ACQ' nun fiksasyonunu iyileştirmek için iki farklı enerji yoğunluğunda mikrodalga son muamele ve kontrol grubu olarak ta hava kurusu halde son muamele uygulanmıştır. Ardından, mikrodalga destekli emprenye işlemlerinin odunun liflere paralel basınç direnci, yıkanma direnci, bakır dönüşümü ve mantar dayanımı üzerindeki sinerjik etkileri incelenmiştir. Ayrıca, mikrodalga destekli emprenye işlemlerinin mikro ve kimyasal yapıda meydana getirdiği değişimler SEM ve FTIR analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ladinde mikrodalga ön muamelede uygulanan enerji yoğunluklarının (355, 1064, 1387 MJ/m3) her üçü de liflere paralel basınç direncinde kayda değer bir düşüşe neden olmadan dış mekân uygulamaları için koruyucu madde alınımında gerekli olan 6,4 kg/m3 retensiyon miktarına ulaşmada yeterli olmuştur. Mikrodalga ön muamelede uygulanan enerji yoğunluğunun artışına bağlı olarak emprenye işleminde ACQ' nun odun içindeki alınımı ve penetrasyon derinliği, fiksasyonu, yıkanma direnci ve böylece mantar dayanımı artmıştır. Mikrodalga ön ve son muamele ile kombine edilen mikrodalga destekli emprenye işleminde son muamele, ACQ' nun odun içindeki alınımını ve penetrasyon derinliğini etkilememiş, ancak oduna fiksasyonunu arttırmış, odunun yıkanma direncini iyileştirmiş ve mantar dayanımını arttırmıştır. Mevcut tez çalışmasında, ACQ' nun alınımı ve penetrasyon derinliği, oduna fiksasyonu, yıkanma direnci ve mantar dayanımı açısından optimum sonuçlara yüksek yoğunluklu ön muamele ve düşük yoğunluklu son muamele ile kombine edilmiş mikrodalga destekli emprenye işlemi sayesinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a microwave-assisted impregnation process was developed to ensure adequate uptake and fixation of Alkaline copper quat (ACQ) in Eastern spruce [Picea orientalis (L.) Link]. In the first stage, wood samples with 40-50% moisture content were exposed to microwave pre-treatment at 3 different energy densities to improve preservative uptake. In the second stage, the samples were impregnated by vacuum method using 2% ACQ solution. In the third stage, microwave post-treatment at two different energy densities was applied to improve the fixation of ACQ and air-dried post-treatment was applied as a control group. Then, the synergistic effects of microwave-assisted impregnation treatments on the compressive strength parallel to the grain, leaching resistance, copper conversion and decay resistance of wood were investigated. In addition, the changes in micro and chemical structure caused by microwave assisted impregnation processes were evaluated by SEM and FTIR analyses. As a result, all three of the energy densities (355, 1064, 1387 MJ/m3) applied in microwave pre-treatment of spruce were sufficient to reach the required retention amount of 6.4 kg/m3 in preservative uptake for outdoor applications without causing a significant decrease in compressive strength parallel to the grain. Depending on the increase in the energy density applied in the microwave pre-treatment, the penetration depth, fixation, leaching resistance and thus decay resistance of ACQ in the impregnated wood increased. In the microwave-assisted impregnation process combined with microwave pre-treatment and post-treatment, the post-treatment did not affect the uptake and penetration depth of ACQ in the wood, but increased its fixation in the wood, improved the leaching resistance of the wood and increased the decay resistance. In the present thesis, optimum results in terms of penetration depth, fixation to wood, leaching resistance and decay resistance of ACQ uptake were achieved by microwave assisted impregnation combined with high intensity pre-treatment and low intensity post-treatment.