Ard arda dizili köprü ayakları etrafında oluşan oyulmanın araştırılması
- Tez No: 57437
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tabanı hareketli bir akarsuda değişik çaplı ayaklarda, maksimum denge oyulmalarının değişimi deneysel olarak araştırıldı. Deneysel çalışma safhasında önce, oyulma olayının meydana gelişi ve oyulma hakkındaki bilgiler araştırıldı ve özet olarak anlatıldı. Bu çalışma dört bölümde incelenmiştir. Bunlardan, Birincisi : Akım alanındaki değişiklikler İkincisi : Vorteks sistemlerin oluşu ve oyulma olayına etkileri Üçüncüsü : Katı madde hareketi Dördüncüsü : Köprü ayakları etrafındaki oyulmaya etkili olan parametreler Bunlardan elde edilen bilgiler çalışmamızın ilgili kısımlarında kullanıldı. Deneysel çalışma iki bölümde özetlenebilir. Birinci bölümde atak açısı a= 0 iken, hareketli tabanlı doğrusal akarsu yatağında dairesel ayaklar etrafındaki meydana gelen maksimum denge oyulma derinlikleri araştırıldı ve buna ait denklem çıkarılmıştır. 0.02 < - < 1 1.5 İkinci bölümde atak açısı sıfırdan farklı (0) hareketli tabanlı doğrusal akarsu yatağında dairesel ayak etrafında yapılan gelen maksimum denge oyulma derinlikleri araştırıldı ve buna ait denklem çıkarılmıştır. 0.02 < - < 3 VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, max. change dynamic equilibrium of scouring has been researched experimentally at circular bandge piers withe movable base. Before this stage of the experimental study, formation of the scour and the informations about scour have been vesearched and informed as a summary. This study was examined in for seetvons. The first one: The changes in the field of current. The second one: The formation of vortex system and the effect on the fact (phemomena) of scour. The third one: Movement of the Solid matter. The fourt one: The effective parameters on the oyulma around the faet of the bridge. The informations obtained from these for sections of our study have been used in concerining part of our study. The experimental study can be summarized in tow parts. İn the firs part, when the angle between the axe of faet and the direchon of curent is zero, the max depths of dynamic equilibrium of scouring have been vesearched arond the circular faet at the linear streans withe the movable (unstable) base and the eguation retaeted that has been found as, 0.02 0); max dethis of balance of scour arraund circular faet of the bridge in the linear stream withe the base movable (unstuble), have been vesearched and the concerning eguation has been determined as 0.02 < -^- < 3. D VII