Aydın kent bilgi sistemi pilot proje tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 57438
  2. Yazar: H.MUSTAFA PALANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Yüzyıllardır varlığını sürdüren fakat günümüzde can çekişmenin eşiğine getirilmiş olan dünyamız, yapılacak kurtarma operasyonlarım umutsuz ve çaresiz bir şekilde beklemektedir. Kaynaklarım bilinçsizce tükettiğimiz yetmiyormuş gibi verdiğimiz zararlar da yaşamasını zorlaştırmakta olup farkında olmadan bizleri de tehdit etmektedir. Bu aşamada insanoğlu, artık gerekli tedbirleri almanın zamanı geldiğini kavramıştır. Bu tedbirlerden birisi olan ve henüz yeni kullanılmaya başlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) ülkemizde de yaygın kullanım alam bulmaya başlamıştır. GIS 'in Uygulama dallarından olan Kent Bilgi Sistemlerinin, Belediyeler, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, Üler Bankası, Karayolları vb. kamu kurum ve kuruluşları için kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bugün karşı karşıya kaldığımız sorun, bilginin eksikliğinden çok mekansal verilerin birbiri ile ilişkisiz, eksik ve tutarsız olmasıdır. Kurum ve kuruluşlar ihtiyaç duydukları bilgiyi bir başka kuruluştan elde etme imkanına sahip olsalar dahi bilgiyi kaynağından yeniden elde etme yolunu seçmektedirler. Bütün bu olaylar; zaman, personel ve ekonomik değer kaybına, kısaca verimsizliğe neden olmaktadır. Çağdaş teknolojinin bugünkü imkanları ile bir kentin tüm verilerinin doğru, güncel, eksiksiz ve kolay anlaşılabilir biçimde saklanması ve bunun üzerinde sağlıklı bir planlama yapılması mümkündür. Kentlerin büyümesi, kaynakların yönetimini güçleştirmektedir. Büyümelere paralel olarak artan ihtiyaçlarda hizmetlerin yürütülmesini aksatmaktadır. Yerel yönetimler kentin büyümesinden dolayı meydana gelen ihtiyaçları karşılamak için kente ve kentliye ait veri kaynaklarım çok iyi bir şekilde yönetmelidir. Yönetsel kararlar ancak bu verilerin düzenlenmesi, yönetimi, analizi ve bir bütün olarak değerlendirilmesi sayesinde verilebilir. Çağdaş bir kentin ülke içindeki coğrafi, ekonomik, stratejik, tarihi, kültürel, eğitsel, sosyolojik, politik, planlama ve yönlendirme açısısından; doğru, güncel, eksiksiz ve kolay anlaşılabilir bir bilgi sistemine sahip olması zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmanın giriş bölümünde, kent ve kente yaşayanların karşı karşıya kaldıkları problemler ve bunların çözümü için geliştirilen alternatif yollardan birisi olan Kent Bilgi Sisteminin değerlendirilmesi yapılmaktadır. İkinci bölümde, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve genel prensipleri anlatılmaktadır. Maliyet- fayda analizine tabi tutulan sistemlerin, kurulması ve kurulmasında izlenecek olan adımlar sıralanmaktadır. Ayrıca GIS 'e uygun veri tabam tasarımı ve yönetim sistemileri ile ilgili bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'deki ilk Kent Bilgi Sistemi pilot proje uygulaması olan AYDIN KENT BİLGİ SİSTEMİ 'nin tanıtımı, tasarımı ve kurulması çalışmaları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise Kent Bilgi Sistemleri ve Aydın Kent Bilgi Sistemi hakkında üretilen sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After surviving for ages, our old world is now suffering from many problems and waiting for urgent solutions. We are in fact threatening nobody but ourselves by consuming the finite resources of our world. It is now high time that urgent measures should be taken to put an end to this irresponsible attitude. Being one of these new measures, Geographical Information Systems (GIS) are finding more and more application areas in many countries all over the world. Urban Information Systems, which is an application of GIS, is now becoming one of the indispensible information sources for local authorities. The problem that we challenge today is not due to the lack of spatial data but a result of incomplete, irrelevant and inconsistent spatial data. Authorities and Institutions usually try to obtain the information they need from its original source even if they are able to obtain it from other authorities and institutions. All these efforts result in a loss of time, and money, and cause a significant decrease in productivity. By using today's state of the art technology, all the data related to a city or a town can be safely stored and a proper urban planning of this city can be based on these data. The development of the cities make the management of the resources highly complicated. This rapid development also causes problems in utility services. Therefore, it is essential that local authorities properly manage the information about their city and its citizens. Good decisions on these issues can only be made by properly obtaining, managing and analyzing urban information. It is now vital for a developed city to have a well planned information system to obtain a better evaluation of the city's geographical, economical, strategic, historical, cultural, educational and political place in the country. In the introduction section of this dissertation, the problems that cities and citizens face today are introduced. Then one of the solutions to these problems, the Urban Information Systems, is discussed. Section two discusses the Geographical Information Systems and their fundamental principles. The procedure for the implementation of the systems that are based on cost/benefit approach is also mentioned in this section. This section ends with an explanation of the design and implementation of database systems for GIS. In the third section, the stages in the design and implementation of AYDIN MUNICIPALITY URBAN INFORMATION SYSTEM, which is the first urban information system in Turkey, is studied in detail. The final section, the Results and Discussions section; presents the results on Urban Information Systems and Aydın City Information System with a detailed discussion. XI