Kaliks[4] arenin imidazol türevlerinin sentezi ve spektroskopik yöntemlerle dna ile etkileşim çalışmaları
Synthesis imidazole derivatives of calix[4]arene and interaction studies with dna by spectroscopic methods
  1. Tez No: 574373
  2. Yazar: PINAR NAJDAT RASHID BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, imidazol gruplu bazı p-ter-bütilkaliks[4]aren türevleri sentezlenmiş ve sonrasında sentezlenen bileşiklerin ökaryotik DNA'ya (CT-DNA) karşı etkileri incelenmiştir. Sentez için gerçekleştirilen ilk şemada, başlangıç bileşiği p-ter-bütilkaliks[4]aren (1) sentezlenip sırasıyla dimetoksi (2) ve dialdehit (3) türevine dönüştürüldükten sonra, 1-(3-aminopropil)imidazol ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucunda imidazol türevli kaliksarenin Schiff bazı türevi(4) sentezlendi. İkinci şemada kaliksarenin fenolik oksijen üzerinden imidazol türevini olşturmak üzere ilk olarak 1 nolu bileşik 1,3- dibromopropan ile etkileştirildikten sonra elde edilen bileşik(5), imidazol ile asetonitril ve NaI beraberinde reaksiyona sokuldu ve 6 nolu imidazol bileşiği sentezlendi. Yine 5 nolu bileşik siklopentil amin ile asetonitril ve NaI ortamında etkileştirilerek bileşik 7 elde edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları FTIR, 1H NMR, kütle spektroskopisi, elementel analiz ve diğer basit teknikler ile (erime noktası vs.) aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiklerin(4, 6 ve 7) CT-DNA'ya karşı etkileri UV-Vis. spektrofotometresi kullanılarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some of p-tert-butylcalix [4] arene imidazole group derivatives were synthesized and then the effects of synthesized compounds against eukaryotic DNA (CT-DNA) were investigated. In the first scheme for the synthesis, the starting compound p-tert-butylcalix [4] arene (1) was synthesized and converted into dimethoxy (2) and than dialdehyde (3) derivatives, followed by reaction with 1- (3- aminopropyl) imidazole, the Schiff base derivative of calixarene with imidazole group(4) was synthesized. In the second scheme, in order to form the imidazole derivative of the calixarene over phenolic oxygen, the compound 1 was firstly reacted with 1,3-dibromopropane, then the resulting compound (5) was reacted with imidazole in the presence of NaI and acetonitrile as solvent and the imidazole compound 6 was synthesized. Again, compound 5 was reacted with cyclopentyl amine in the presence of acetonitrile and NaI to give compound 7. The structures of all synthesized compounds were characterized by FTIR, 1H NMR, mass spectroscopy, elemental analysis and other simple techniques (melting point, etc.). Effects of the synthesized compounds(4, 6 and 7) against CT-DNA was investigated via UV-Vis. spectrophotometer.