Şanlıurfa ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some chickpea (Cicer arietinum L.) varieties growed in the Şanlıurfa ecological conditions
- Tez No: 593243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN BİLDİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa şartlarında yetiştirilebilecek nohut çeşitleri ile bunların önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Denemde Türkiye'de tescil edilmiş Azkan, Gökçe, İnci, Tavas, Arda, Aksu, Çağatay, Canıtez, Diyar-95, Işık- 05, Yaşa-05, Çakır, Akça ve Hisar olmak üzere 14 nohut çeşidi kullanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3(üç) tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada nohut çeşitlerinde bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, dal sayısı, bakla sayısı, baklada tane sayısı, yüz tane ağırlığı ve dekara tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada kullanılan nohut çeşitlerinin; bitki boyu 39.08-48.39 cm, ilk bakla yüksekliği 28.82-38.87 cm, dal sayısı 2.2-3.9 adet/bitki, bakla sayısı 6.93-13.03 adet/bitki, baklada tane sayısı 0.88-1.45 adet/bakla, yüz tane ağırlığı 39.82-29.52 g ve dekara tane verimleri 140.66-398.70 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre en yüksek dekara tane verimi 398.70 kg/da ile Akça çeşidinde, en düşük dekara tane verimi ise 140.66 kg/da ile Diyar-95 çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine chickpea varieties that can be grown in Şanlıurfa conditions and their important agricultural and plant characteristics. In the experiment it has been registered in Turkey; Azkan, Gökçe, İnci, Tavas, Arda, Aksu, Çağatay, Canıtez, Diyar-95, Işık- 05, Yaşa-05, Çakır, Akça and Hisar has used 14 chickpea varieties, including Hisar. The research was conducted with randomized block design with 3 replications. Plant height, first pod height, number of branches, number of pods, number of pods per grain, hundred seed weight and seed yield per decare were investigated in chickpea varieties. Chickpea varieties used in the research; plant height 39.08-48.39 cm, height of the first pod 28.82-38.87 cm, the number of branches 2.2-3.9 pcs / plant, number of pods 6.93-13.03 pcs / plant, number of pods per pod 0.88-1.45 pcs / pod, one hundred grain weight 39.82-29.52 g and grain yield per decare ranged between 140.66-398.70 kg/da. According to the data obtained from the study, the highest yield per decare was determined in Akça cultivar with 398.70 kg / da and the lowest yield per decare was found in Diyar-95 cultivar with 140.66 kg/da