Harran Ovası koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı mısır çeşitlerinde sulama sıklığının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 55435
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA OKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN BAZI MISIR ÇEŞİTLERİNDE SULAMA SIKLI?ININ VERİM VE BAZI TARIMSAL KAREKTERLERE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Habip ARTAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 39 Bu araştırma Harran Ovası sulu koşullarda ikinci ürün olarak yetiştirilen mısır çeşitlerinde sulama sıklığının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisini tesbit etmek amacıyla Şanlıurfa Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü Talat DEMİRÖREN Araştırma İstasyonunda 1995 yılı yaz sezonunda yürütülmüştür. Araştırma bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamak olarak kurulmuştur. Sulama aralığı (Haftada bir, 2 haftada bir, 3 haftada bir ) ana parselleri, çeşitler ( PX-79, PX-9540, LG-60, PX-74, ELIANTHEA ) alt parselleri oluşturmuştur. En yüksek bitki boyu, koçan ağırlığı, koçan başına tane verimi ve tane verimi değerleri haftada bir yapılan sulamadan elde edilmiştir. ELIANTHEA, PX-9540, ve LG-60 çeşitleri diğer çeşitlere göre daha yüksek tane verimleri vermişlerdir. ANAHTAR KELİMELER : mısır, ikinci ürün, çeşit, sulama sıklığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON THE EFFECTS OF IRRIGATION DENSITY TO YIELD AND SOME AGRICULTURAL CHARACTERS OF SOME MAIZE CULTUVARS GROWN AS SECOND CROP UNDER IRRIGATED CONDITIONS OF HARRAN PLAIN Habip ARTAN Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1996, Page: 39 This study was conducted to determine the effects of irrigation density to yield and some agricultural characters of maize cultivars grown as second crop under the irrigated conditions of Harran Plain at the Şanlıurfa Talat DEMİRÖREN experiment station of Rural Affairs Research Institude in 1995 growing period. The experiment was designed as split-plots with three replications. Irrigation densities (once a week, once in two weeks, once in three weeks), were main plats and cultivars (PX-79, PX- 9540, LG-60, PX-74, ELÎANTHEA ) were subplats. The highest values of plant height, ear weight, grain yield per ear, and grained yield were obtained from the plots irrigated week and week, ELÎANTHEA, PX-9540 and LG-60 gave higher grain yield compared other cultivars. KEY WORDS : maize, second crop, cultivar, irrigation density