Diyabetik hastalarda yutma ve ses fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of swallowing and voice functions in diabetic patients
- Tez No: 574384
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Diabetes Mellitus (DM) kronik hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Kronik hiperglisemi uzun vadede çeşitli vücut sistemlerinde disfonksiyonlara sebep olmaktadır. Bu çalışmada amacımız diyabetik vakaları yutma ve ses fonksiyonları açısından değerlendirmektir. Çalışmaya diyabet tanılı yaş ortalaması 53,11±9,90 olan 121 birey ve kontrol grubu olarak yaş ortalaması 50,23±5,42 olan 40 sağlıklı gönüllü birey dahil edilmiştir. Her katılımcıya T-EAT-10 anketi doldurtulmuş ve riskli gruba giren (skor ≥3) olan her bireye Fiberoptik Endoskopik Yutma Çalışması (FEYÇ) planlanmıştır. Ayrıca tüm katılımcılara akustik ve aerodinamik ses değerlendirmesi yapılmış, akustik ses analizinde Praat programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda diyabetik bireylerin %22,3' ü yutma anketi sonucuna göre riskli gurupta yer alırken kontrol gurubunda riskli guruba giren birey olmadı. FEYÇ sonucunda, diyabetli bireylerde PAS skoruna göre %95 bireyin yutma fonksiyonunun güvenli olduğu ve nöropatinin orofarengeal yutma üzerine direkt etkisinin olmadığı gözlendi. Yutma şikayeti olan diyabetik bireylerdeki azalmış larengeal duyu, sekresyon artışı ve yutma sonrası rezidü varlığı ise bizlere bu bireylerde yutma etkililiğinin azaldığını gösterdi. Öte yandan, diyabetli bireylerin %9,9'u sesleri ile ilgili şikayet belirtti. Yapılan ses değerlendirmelerinde, diyabetli geçen sürenin ve glisemik kontrol seviyesinin ses parametreleri üzerine herhangi bir etkisi bulunmazken nöropatinin hem aerodinamik hem de akustik ses parametrelerini etkilediği bulundu. Bu sonuçlardan yola çıkarak diyabetik bireylerin yutma ve ses ile ilgili fonksiyonel sorunlar yaşayabilecekleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease characterized by chronic hyperglycemia. Chronic hyperglycemia causes long-term dysfunctions of various body systems. The main objective of the present study is to investigate swallowing and voice functions of diabetic patients. 121 diabetic patients with a mean age of 53,11±9,90 years and 40 healthy volunteers with a mean age of 50,23±5,42 years were recruited for this study. For each participant, T-EAT-10 questionnaire was completed and a Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing (FEES) was planned for each individual who had a risky score according to the questionnaire (score≥3). In addition, acoustic and aerodynamic voice evaluation were performed to all participants. Praat program was used for acoustic voice analysis. As a result of the swallowing questionnaire 22,3% of the diabetic subjects were in the risky group while nobody was at risk in the control group. FEES showed us, 95% of the diabetic patients had a safe swallowing function according to the PAS score and neuropathy did not have a direct effect on oropharyngeal swallowing. However, decreased laryngeal sensation, increased secretion and presence of residue revealed that diabetic patients with swallowing complaint have reduced swallowing efficiency. On the other hand, 9,9% of diabetic individuals reported voice problems. The voice evaluation revealed that the duration of diabetes and the level of glycemic control did not have any effect on voice parameters but neuropathy affects both aerodynamic and acoustic voice parameters. Based on these results, this study has clearly shown that diabetic individuals may experience various swallowing and voice related problems.