Bir eğitim aile sağlığı merkezinde kronik hastalık bakımının hasta perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of chronic disease care from the patient perspective in a training family health center
  1. Tez No: 928762
  2. Yazar: SÜMEYYE KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastaların kronik hastalık bakımlarının kendi perspektifinden değerlendirilmesini incelemektir. Bu araştırma, kronik hastalığı olan bireylerin PACIC ölçeği uygulanarak aldıkları sağlık hizmetine dair değerlendirmelerini ve hangi alanlarda daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını incelemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Hürriyet Aile Sağlığı Merkezi 89 No'lu birimine kayıtlı, 01.10.2024-01.12.2024 tarihleri arasında başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 277 kronik hastalık tanılı bireylerde yapılan tanımlayıcı, kesitsel, gözlemsel tipte bir çalışmadır. Katılımcılara Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği-Hastalık Formu (PACİC) ve araştırmacı tarafından oluşturulan, literatürden yararlanılarak çalışmanın amacına uygun anket soruları poliklinik odasında yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan anket; hastaların sosyodemografik özelliklerini, kronik hastalıklarının tanı ve süresi, kontrole düzenli gidip-gitmemesi, kontrol sıklığı, kullandığı ilaç sayısı ve ilaçlarını düzenli kullanıp kullanmaması, doktora son başvuru zamanını ve nedenini, bilgi kaynaklarını, son altı ayda acile başvurma ve hastanede yatma durumunu, başvurulan merkez sorularını içerir. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanıldı. Normal dağılım Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için ortanca, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma ile gösterildi. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak verildi. Sürekli değişkenlerde normal dağılım göstermeyen verilerde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testinden yararlanıldı. Normal dağılım gösteren verilerde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Kategorik veriler karşılaştırılırken Pearson ki kare ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study is to examine the evaluation of chronic disease care from the perspective of patients applying to the Family Medicine polyclinic. This research aims to examine the evaluations of individuals with chronic diseases regarding the health care they receive and in which areas they need more support by applying the PACIC scale. METHODS: This is a descriptive, cross-sectional, observational study conducted on 277 individuals diagnosed with chronic diseases who were registered to the Hürriyet Family Health Center Unit No. 89 of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, applied between 01.10.2024 and 01.12.2024, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the study. The Chronic Disease Care Assessment Scale-Disease Form (PACIC) and the researcher-developed survey questions including the sociodemographic characteristics of the patients were applied to the participants via face-to-face interviews in the outpatient clinic room. The survey created by the researcher includes the sociodemographic characteristics of the patients, diagnosis and duration of their chronic diseases, whether they go for regular check-ups, frequency of check-ups, the number of medications they use and whether they use their medications regularly, the time and reason for their last visit to the doctor, sources of information, emergency room visits and hospitalization in the last six months, and questions about the centers they applied to. While evaluating the findings obtained in our research, SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) statistical program was used. Normal distribution was evaluated with Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Descriptive statistics were shown with median, minimum, maximum, mean and standard deviation for numerical variables. Categorical variables were given as numbers and percentages. In continuous variables, Mann Whitney U test was used for comparing two independent groups in data that did not show normal distribution, and Kruskal Wallis test was used for comparing more than two groups. In data that showed normal distribution, independent sample t test was used for comparing two independent groups, and one-way analysis of variance was used for comparing more than two groups. Pearson chi-square and Fisher's exact test were used for comparing categorical data.