Diabetik nöropatili hastalarda krikofarengeal kasın elektrofizyolojik incelemesi
Electrophysiologic examination of cricopharyngeal muscle in patients with diabetic neuropathy
- Tez No: 661829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YAĞIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamız, Kasım 2007 – Ekim 2008 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinik EMG Laboratuarına başvuran, yutma güçlüğü tanımlamayan ve elektrofizyolojik incelemeleri sonucunda orta veya ağır düzeyde polinöropati tespit edilen Tip II DM'u olan 14 olgu ile herhangi bir yakınması olmayan 15 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile yapıldı. Tüm hasta ve kontrol grubundaki olguların anamnezleri alındıktan sonra her hastada median ve ulnar sinir motor distal latens, amplitüd, alan, süre ve ileti hızı ölçümü yapılmıştır. Ayrıca 3. ve 5. parmak kayıtlaması ile sırası ile median ve ulnar sinirlere ait antidromik yöntemle duysal yanıtlar kaydedilmiştir. Alt ekstremitelerde ise peroneal ve posterior tibial sinir motor distal latens, amplitüd, alan, süre ve ileti hızı ölçümü yapılmış, sural sinire ait duysal yanıtlar kaydedilmiştir. Ayrıca her hastada posterior tibial sinir F yanıtları ve soleus kası H refleks yanıtları da incelenmiştir. Bu incelemeleri takiben üst kranial sinir tutulumunu saptamak amacıyla göz kırpma refleks (GKR) yanıtları incelemesi de yapılmıştır. Her iki orbikularis oculi kasının orta alt kısmına aktif yüzeyel elektrod yerleştirilmiş, dış yana ise referans elektrod koyulmuştur. Supraorbital maksimal uyarım ile R1, R2 ve konsansüel R2 (KR2) yanıtları kaydedilmiş, bu yanıtlara ait latens değerleri ölçülmüştür. İncelemenin son aşamasında ise, krikofaringeal kasın elektromiyografik (EMG) incelemesi yapılmıştır. Bu işlem bittikten sonra sternokleidomastoid kasın üst-içyan bölümü elektrik ile uyarılarak bu kasa ait motor yanıtlar kaydedilmiştir. Elde edilen motor yanıtlar içinde amplitüdü en yüksek olan yanıt değerlendirmeye alınmış, aynı zamanda karşı taraf uyarımı ile herhangi bir motor yanıt alınıp alınmadığı da incelenmiştir. Sonuç olarak, çalışmamızdaki olguların median, ulnar, peroneal, tibial ve sural sinirlerine ait motor ve duysal ileti ve yanıtları incelendiğinde, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak belirgin anlamlı olan bozukluklar saptanmıştır. Çalışmamızdaki olgularının tamamında göz kırpma refleks yanıtlarında anormallik saptanmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında pause süreleri açısından istatistiksel açıdan fark saptanmamış, N. Vagus distal latensi ise anlamlı farklı bulunmuştur. Bu durum diyabetik polinöropatide subklinik alt kranyal sinir tutulumu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consisted of 14 Type II Diabetes mellitus (DM) patients who did not present dysphagia and had moderate or severe polyneuropathy as a result of electrophysiological examinations and 15 healthy controls. The study was carried out at the EMG Laboratory of the Istanbul Training and Research Hospital between November 2007 and October 2008. Motor distal latency, amplitude, area, duration, and conduction velocity of median and ulnar nerves were measured in each patient after taking the anamnesis of all patients in the patient and control groups. Besides, sensory responses were recorded using the antidromic method of median and ulnar nerves, by recording the 3rd and 5th fingers, respectively. In the lower extremities, motor distal latency, amplitude, area, duration, and conduction velocity of peroneal and posterior tibial nerves were measured, and also sensory responses of the sural nerve were recorded. F responses of the posterior tibial nerve and H reflex responses of soleus muscle were also examined in each patient. Following these examinations, blink reflex (GKR) responses were examined for detecting upper cranial nerve involvement. An active superficial electrode was placed in the middle-inferior part of both orbicularis oculi muscles, and a reference electrode was placed on the lateral side. R1, R2, and consensual R2 (CR2) responses were recorded, and latency values of these responses were measured with supraorbital maximal stimulation. At the last stage of the examination, electromyographic (EMG) examination of the cricopharyngeal muscle was performed. After this process was completed, the upper-inner part of the sternocleidomastoid muscle was stimulated with electricity and the motor responses of the cricopharyngeal muscle were recorded. The response with the highest amplitude was evaluated. It was also examined whether any motor response by stimulating the opposite side. In conclusion, motor and sensorial conduction studies of the median, ulnar, peroneal, tibial, and sural nerves in diabetic patients showed abnormalities when compared with the control group. All diabetic patients also showed blink reflex abnormalities. No significant difference was found for the pause times of swallowing. Distal latency of nervus vagus in diabetic patients was found to be statistically significant longer than controls. This state has been evaluated as subclinical lower cranial nerve involvement in diabetic polyneuropathy.