Periscepsia carbonaria (Panz.) (Diptera: Tachinidae) ile Agrotis segetum (Denis and Schiff.) (Lepidoptera: Noctuidae) arasındaki biyolojik ilişkiler üzerinde araştırmalar
Researchs on biological interrelations between Periscepsia carbonaria (Panz.) (Diptera: Tachinidae) and Agrotis segetum (Denis and Schiff.) (Lepidoptera: Noctuidae)
- Tez No: 5744
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞET KILINÇER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Agrotis segetum larvalarında asalak olan Periscepsia carbonaria dişileri, konukçu üzerine yumurta kabuğu içersinde larva bırakmıştır. Bırakılan asalak larvaları kısa bir süre sonra konukçu içine girmiştir. P. carbonaria üç larva dönemi geçirmiştir. Her üç dönem larvanın ayrımı buccopharingeal ay gıtları ve posterior stigmalarma bakılarak yapılmıştır. Birinci dönem larva süresi 5-6 gün, ikinci dönem larva sü resi 2-3 gün, üçüncü dönem larva süresi 1-2 gün sürmüştür. Konukçu içine giren birinci dönem larva 5-6 gün süreyle konukça vücut boşluğunda serbest olarak dolaşıp bu sürenin sonunda integümentten bir delik açarak solunum tü neli oluşturmuştur. Solunum tüneli oluşturduktan sonra iki gömlek değiştirip konukça dışında pupa olmuştur. 17-24 günlük A. segetum larvalarının kanında pro- hemocyt, plasmatocyt, adipohemocyt, spherulocyt, oenocytoid olmak üzere beş tip kan hücresi belirlenmiştir, a. segetum'un p. carbonaria tarafından asalaklanması, asalaklanmadan bir gün sonra a. segetum 'un toplam kan hücrelerinin sayısında ve ayrıca kan hücrelerinin yapısında değişimlere neden olmuştur.IV En önemli yapxsal değişimler plasmatocyte ve adipohemo- cyt'lerde görülmüştür. Bu hücrelerde görülen değişimler asalaklanmanm sonuna doğru giderek artmıştır. Toplam kan hücrelerinin sayısı asalaklanmadan sonraki birinci ve ikinci günlerde kontrole göre artmış ve bunu izleyen günlerde dalgalanmalar göstererek azalmıştır. En önemli fark yedinci günde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Pericepsia capbonaria (Panz.) (Dip., Tachinidae), Agrotis segetum (Denis and Schiff.) (Lep., Noctuidae), Biyolojik İlişkiler, Kan hücreleri.
Özet (Çeviri)
Females of Periscepsia carbonaria, a larval parasite of Agrotis segetum, laid their larvae on their hosts in the egg cor ion. The laid larvae soon entered into the host. p. carbonaria had three larval stages. Distinction of the three larval stages were based on buccopharingeal armature and posterior stigmata. Duration of the first, second and third instars were 5-6 days, 2-3 days and 1-2 days respectively. The first instar larva, after entering the host, traveled in the host body freely for 5-6 days, and at the end of this period, formed a respiratory funnel through integuments. Then they passed 2 instar stages and became pupa out of the host. Five types of blood cells; namely prohemocyt, plasmatocyt, adipohemocyt, spherulocyt, oenocytoid were found out in the blood of 17-24 days old a. segetum larvae. Parasitisation of a. segetum by P. carbonaria caused changes in the total blood cells and their structures after one day from parasitisation. The most prominent.vx structural changes were observed on plasmatocytes and adipohemocytes. These changes increased gradually till the end of the parasitisation. Total blood cells in the host increased in the first and second days of parasitisation as compared to the control's and in the following days they decreased by showing a fluctuation. The most significant difference was observed on the seventhy day. KEY WORDS: Periscepsia carbonaria (Panz.) (Dip., Tachinidae), Agrotis segetum (Denis and Schiff,) (Dip., Noctuidae), Biological Interrelations, Haemocytes.