Nohut antraknozu etmeni ascochyta rabiei (pass.) labr.'ne karşı bazı antagonistik fungusların araştırılması
Studies on the some antagonistic fungi against chick-pea (cicer arietinum) anthracnose (ascochyta rabiei)
- Tez No: 5743
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN İREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi NOHUT ANTRAKNOZU ETMENİ Ascöchyta rabiei (Pass.) Labr.'NE KARŞI ' BAZI ANTAGONİSTİK FUNGüSLARIN ARAŞTIRILMASI İpek Nüket DÜLGERHAN' Ankara Üniversitesi :Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dali Danışman : Prof.Dr..Selahattin İREN 1987, Sayfa: 57 Jüri : Prof.Dr.Selahattin İREN Doç- Dr. Salih MADEN Yard. Doç. Dr, Özdemır HANCIO?LU Nohut tohumlarından elde edilen 20 fungus türü ve l Streptomyces sp_. 'nin nohut antraknozu pAscochyta rabiei (Pass.) Labr.J 'na karşı antagonistik "etkileri ikili kültür inokulasyonu yöntemiyle araştırılmıştır. Ascöchyta rafaiei kültürde l hafta süreyle geliş¬ tirildikten sonra yapılan karşılıklı inokulasyonlarda ele alınan funguslardan; Alternaria alterhata, Cladosporium cladosporoides, Cladosporium oxysporum, Drechslera spicifera, Trichothecium roseum, Ulocladium atrum, Uloclodiuiü botrytis, Ascöchyta rabiei'yi önemli derecede etkilememiş, aksine Ascöchyta rabiei bu fungusların ge¬ lişmesini önemli derecede engellemiştir. Aynı yöntemde Aspergillus flavus, Myrothecium verrucaria, Penicillium chrysogenumj Trichoderma harzlamım, Trichoderma pseudokoninghii ile Ascöchyta rabiei arasında karşılıklı bir antagonizm saptanmıştır. Aspergillus niger, Mucor sp. ve Trichoderma viride ise Ascöchyta rabiei'nin üzerinde gelişmişlerdir. Bakteriye! organizma S treptomyce s sp. ise Ascöchyta rabiei'ye karşı yüksek bir antagonistik etki ' göstermiştir. Ascöchyta rabiei'ye karşı antagonistik et¬ kili 9 fuiıgus ve l S t r eptomy c e s sp. vakumla Ascöchyta rabiei inokule edilmiş tıohut tohumlarına 10^ spor/mi. spor süspansiyonunda 2 dakika tutularak inokule edilmiş¬ lerdir. Bu yöntemde denenen hiç bir fungus AscöchytaIV rabiei 'nin tohum enfeksiyonlarına yeterli derecede etkili olmamıştır. Yalnız bakteriler grubundan olan Streptomyces sp. diğerlerine göre biraz daha etkili bulunmuştur. Ayrıca denenen antagonist funguslardan Aspergillus f lavus, Aspergillus niger, Penicillium chrysogenum, Penicillium patulum' un saksı denemelerinde nohutta tohum çürüklüğüne sebep oldukları da tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Nohut antraknozu ' Ascochy ta rabiei (Pass.) LabrJ, nohut Chickpea (Cicer arietinumQ, antagonizm, Ascochyta rabiei (Pass.) Labr. 'ye karşı antagonistik funguslar.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON THE SOME ANTAGONISTIC FUNGI AGAINST CHICK-PEA (Cicer arietinum) ANTHRACNOSE (Ascochyta rabiei) İpek Nüke t DÜLGERHAN Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Selahattin İREN 1987, Page : 57 Jury : Prof. Dr. Selahattin İREN Assoc. Prof. Dr. Salih MADEN Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIÖGLU Twenty fungus species and one Streptomyces sp., obtained from chick-pea seeds were tested for their antagonistic effects against chick-pea anthracnose[ Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] by dual culture inoculation technique. When Ascochyta rabiei was grown on culture medium for a week and suspected fungi were inoculated dually, from the tested fungi; Alternaria alternata, Cladosporium cladosporoides, Cladosporium oxysporum, Drechslera spicifera, Trichothecium roseum, Ulocladium atrum,Ulocladium botrytis did not affect Ascochyta rabiei, contrary Ascochyta rabiei prevented the growth of these fungi. In the same method between Aspergillus flavus, Myrothecium verruc aria, Penici Ilium chrysogenum, Trichoderma harzianum, Trichoderma pseudokoninghi i and Ascochyta rabiei a mutual antagonism was observed. Aspergillus niger, Mucor sp. and Trichoderma viride on the other hand, over grew Ascochyta rabiei. The bacteiral organism, Streptomyces sp. showed a strong antagonism to Ascochyta rabiei. When vacuum infected seeds of chick-pea with Ascochyta rabiei were inoculated by the above mentioned nine antagonistic fungi by immersing 10 spore/ml spore suspensions for two minutes and were sown in sterilized pods, none of the fungi prevented seed - borne infections.IV rabiei 'nin tohum enfeksiyonlarına yeterli derecede etkili olmamıştır. Yalnız bakteriler grubundan olan Streptomyces sp. diğerlerine göre biraz daha etkili bulunmuştur. Ayrıca denenen antagonist funguslardan Aspergillus f lavus, Aspergillus niger, Penicillium chrysogenum, Penicillium patulum' un saksı denemelerinde nohutta tohum çürüklüğüne sebep oldukları da tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Nohut antraknozu ' Ascochy ta rabiei (Pass.) LabrJ, nohut Chickpea (Cicer arietinumQ, antagonizm, Ascochyta rabiei (Pass.) Labr. 'ye karşı antagonistik funguslar.