Resimde sessizlik kavramı üzerine uygulamalar
Applications on the concept of silence in painting
  1. Tez No: 574423
  2. Yazar: TUNA PİRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Birincil anlamıyla işitsel alana ait bir terim olan sessizlik ve etkilerinin, resimde elde edilebilmesi ve sessizliğin ağırlıklı olduğu resimsel bir dil oluşturulabilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, sessizlik kavramına yönelik çeşitli düşünür ve sanatçıların yaklaşımları ve bu yaklaşımların sanat alanındaki karşılıkları incelenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda çalışmalarda uygulanacak prensipler belirlenmiş ve sonuçları gözlemlenerek yeni resim tasarıları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed that the silence and its effects, which is a term related to the auditory field in the primary sense, can be obtained in the painting and to form a pictorial language where silence is predominant. In this context, the approaches of various thinkers and artists towards the concept of silence and their responses in the field of art were examined. In line with these examinations, the principles to be applied in the studies were determined and the results were observed and new painting designs were created.