6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kiraya veren tarafından sona erdirilmesi
Termination of housing and roofed workplace lease contract by lessor according to the Turkish Code of Obligations numbered 6098
  1. Tez No: 574426
  2. Yazar: NEŞE ÖZKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Konut ve çatılı işyeri kiraları, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 339 – 356. maddeleri arasında kira sözleşmesinin bir türü olarak düzenlenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kirasına ilişkin hükümler, kiracının sözleşmenin zayıf tarafı olarak görülmesi nedeniyle, esas olarak kiracıyı koruma amacı taşımaktadır. Bu koruma, kendini özellikle sözleşmenin sona erdirilmesinde gösterir. Zira kanunda sözleşmenin sona erdirilmesi, kiracı tarafa nazaran kiraya veren bakımından son derece ağır şartlara bağlanmıştır.Bu tezde, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında kiraya veren tarafından sona erdirilmesi incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak sözleşmenin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafların borçları ile konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin uygulama alanı, bu kira türüne özgü getirilen bağlantılı sözleşme yasağı, kiracı aleyhine değişiklik ve düzenleme yasağı gibi çalışmanın esas konusuyla bağlantılı olan diğer konulara değinilmiştir. Ardından konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kiraya veren tarafından hem genel hükümler hem de konut ve çatılı işyeri kirasına özgü hükümler kapsamında sona erdirilmesinin şartları incelenmiştir. Son olarak da sona ermenin hüküm ve sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing and roofed workplace lease contract is arranged between article 339 and 356 of the Turkish Code of Obligations Number 6098, as a type of lease contracts. Provisions regarding housing and roofed workplace lease essentially aim to protect the lessee owing to his/her weak position as a party of the lease contract. That protection reveals itself at the time of the termination of the lease contract in particular. The lessor has havier obligations in comparison with the lesseeunder the provisions regarding termination of the lease contract of the Turkish Code of Obligations. In this thesis, the termination of housing and roofed workplace contract according to he Turkish Code of Obligations by lessor are analyzed. First of all main subjects are explained such as expression, elements and legal characteristic of contract, debts of parties and praxis of housing and roofed workplace lease contract and also engaged subjects are touched on such as the inhibition of amendment and regulation which are against to lessee. After that the termination conditions within the purview of general provisions and special provisions of housing and roofed workplace lease contract by lessor are analyzed. Lastly, provisions and results of termination are approached.