Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin ihtiyaç sebebiyle sona ermesi
Termination of the contract due to the need for housing and roofing of the workplace
- Tez No: 497129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ İPEKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte; 22.04.1926 tarihli 818 sayılı Borçlar Kanunu ve 18.05.1955 tarihli 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır. Yeni Türk Borçlar Kanunu konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri için özel düzenleme ihtiyacı görmüş ve bu düzenlemeye Türk Borçlar Kanunu'nun ikinci kısmının dördüncü bölümünün ikinci ayrımında yer vermiştir. Yapılan düzenlemeyle kiracı ve kiralayan arasındaki denge sağlanmaya çalışılmıştır. Genel olarak kanun kiracıyı gözeten ve koruyan düzenlemeler getirmişse de kiracı lehine yapılan bu düzenlemeler sınırsız olmamakla birlikte kiraya verene de belli imkânlar sağlayan yenilikler getirmiştir. Kiraya veren açısından getirilen ve kiraya verenin lehine olarak düzenlenmiş yeniliklerden biri de konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin ihtiyaç sebebiyle sona ermesinde kendini gösterir. Bu sebeple günlük hayatta her zaman karşımıza çıkabilecek konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin ihtiyaç sebebiyle hangi şartlarda sona erdirileceğini ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'dan farkları karşılaştırılarak ihtiyaç kavramı ve kimler için ihtiyaç talebinin kabul edilebileceği incelenmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmakta olup; ilk bölümde kira sözleşmesi ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin uygulama alanı açıklanacaktır. İkinci bölümde konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin ihtiyaç sebebiyle sona ermesi açıklamaya çalışılmakta; üçüncü ve son bölümde konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin sona ermesinin hüküm ve sonuçları anlatılacaktır. Bu kapsamda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 350. maddesinde düzenlenen konut ve çatılı işyeri ihtiyacı sebebine dayanan tahliye davasıyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesi, Türk Borçlar Kanunu'nun 351. maddesinde düzenlenen kiralananı sonradan edinen kişinin konut veya işyeri ihtiyacı sebebine dayanan tahliye davasıyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesi açıklanmaya çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu, Konut ve Çatılı İşyeri Sözleşmesi İhtiyaç Sebebiyle Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi, Konut İhtiyacı, İşyeri İhtiyacı, Kiralananı Sonradan Edinen Kişi
Özet (Çeviri)
With the entry into force of Law No. 6098 on Turkish Debt Law on 01.07.2012; Law No. 818 dated 22.04.1926 and Law No. 6570 dated 18.05.1955 on real estate rents were abolished. The new Turkish Code of Obligations required special arrangements for lease agreements for residential and pent-up premises and included this arrangement in the second division of the fourth part of the second section of the Turkish Code of Obligations. The attempt has been made to balance the tenant and the lessor with the arrangement made. Although the law, in general, has brought regulations that oversee and protect tenants; these arrangements made in favor of the tenants have brought innovations that give certain not unlimited possibilities to the lessor as well. One of the innovations brought on behalf of the landlord and arranged for the benefit of the tenant shows itself on the rents of houses and pent-up premises when contract ends unexpectedly. For this reason, under which conditions the lease agreement of the house and pent-up premises that can be seen on a daily life, can be terminated, were examined. Additionally, the differences from the law no 6570 on real estate leases and the definition of need and for whom the request for need can be accepted were evaluated. Our study consists of three parts; in the first part the lease agreement and the application area of the lease agreement for the residence and pent-up premises will be explained. In the second part, unexpected ending of the lease from need for houses and pent-up premises tried be explained,; in the third and last section, the terms and results of the ending of lease agreement for houses and pent-up premises will be explained. In this context, the termination of the lease by means of an eviction case for the residence and pent-up premises, which is set out in Article 350 of the Turkish Code of Obligations 6098, the eviction case for the termination of the lease of residence or workplace for the need of the lessor, will be explained based on article 351 of the Turkish Code of Obligations Key Words Turkish Code of Obligations 6098, Houses and pent-up premises contract, End of Term Due to the Necessity, Residence Needs, Workplace Needs, Property Receiving Person