Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi ile bağlantılı işlemler
Tying arrangements in residential and covered business premises lease contracts
  1. Tez No: 475738
  2. Yazar: ELİF AYDIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile Borçlar Hukukunda önemli değişikliklerle yeniliklere yer verilmiştir. Özellikle sözleşmenin tarafları arasında zayıf olan taraf lehine düzenlemelere yer verilip, Türk Borçlar Kanunu'nun sosyal bir nitelik kazanması sağlanmıştır. Bu hükümlerden biri de konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi ile bağlantılı işlem yapma yasağına ilişkindir. Türk Borçlar Kanunu'nun 340. maddesinde yer alan bu düzenlemeye göre“Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin kurulması ya da sürdürülmesi, kiracının yararı olmaksızın, kiralananın kullanımıyla doğrudan ilişkisi olmayan bir borç altına girmesine bağlanmışsa, kirayla bağlantılı sözleşme geçersizdir.”Bu kapsamda öncelikle ortada bir konut veya çatılı işyeri kira sözleşmesi bulunmalıdır. Daha sonra bu kira sözleşmesinin kurulmasına veya sürdürülmesine bir işlemin bağlanması gerekmektedir. Bu işlemin de kiracının yararına olmaması gereklidir. Çalışmamızda öncelikle konut ve çatılı işyeri kavramından ne anlaşılması gerektiğinin açıklanabilmesi için kira sözleşmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra bağlantılı işlem kavramı ve bu kavramın benzer kavramlardan farkı incelenmiştir. Son aşamada bağlantılı işlem yasağına aykırılığın yaptırımı ile uygulamada karşılaşılabilen örneklere ve yargılama hukukuna ilişkin duruma kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Law No. 6098 on Turkish Code of Obligations which came into force on 01.07.2012, significant changes and innovations were included in the Law of Obligations. Especially arrangements for weaker parties among the parties of the contract are included and thus ensured that the Turkish Code of Obligations acquires a social character. One of these provisions relates to the prohibition of tying arrangements in residential and covered business premises lease contracts. According to this provision in the article 340 of the Turkish Code of Obligations“A tying arrangement linked to a lease of residential or covered business premises is void where the conclusion or continuation of the lease is made conditional on such transaction and, under its terms, the tenant assumes an obligation, which is not benefit of the tenant, towards the landlord which is not directly connected with the use of the leased premises.”In this context primarily should be existed a lease contact of a residential or covered business premises. Subsequently to establish or to carry on this lease contract should be tied to another legal transaction. However this legal transaction should not be for the tenant. In our study we have been given general information about the lease contract in order to be able to explain what should be understood from the concept of residential and covered business premises. Afterwards the concept of tying arrangement and its difference from similar concepts are examined. In the final phase, it is briefly mentioned the sanction of prohibited tying arrangement and some cases related to practice and trial procedure.