Ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin zaman yönetimi düzeyleri
Time management levels of the students studying at secondary educational
- Tez No: 574435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmayla Ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin zaman yönetimi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu Merkez İlçe'deki ortaöğretimde öğrenim gören, 1861 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan Zaman Yönetimi Ölçeği Bolu Merkez İlçe'de bulunan 10 ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Alay ve Koçak (2002) tarafından yapılan“Zaman Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. ZYÖ' nin Zaman Planlaması (16 madde), Zaman Tutumları (7 madde), Zaman Harcattırıcılar (4 madde) olmak üzere üç alt boyutu ve toplam 27 maddesi bulunmaktadır. Ölçek beşli likert tipindedir ve uygulanan grup ölçekte her bir madde için“Her Zaman (5)”,“Sık sık (4)”,“Bazen (3)”,“Nadiren (2)”ve“Hiç (1)”seçeneklerinden kendileri için en uygun olanı işaretlemektedir. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 27, en yüksek puan 135'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at searching the time management levels of students who are studying at secondary. 1861 students, studying at the secondary school in Bolu central district, exemplify the study. The Time Management Scale used in the study is applied on 10 secondary education students in the central district of Bolu. Time Management Scale, was developed by Britton and Tesser and adaptation in Turkish version Alay and Koçak, is used as the data collection tool. ZYÖ has three sub-dimensions and including time scheduling (16 articles), time attitudes (7 articles), time-consumers (4articles) and a total of 27 articles. The scale is in quinary likert type and the applied group mark the most compatible one in the scale such as“Always (5)”,“Frequently (4)”,“Sometimes (3)”,“Rarely (2)”and“None (1)”. In addition, the highest point is 135, the lowest point is 27 in the scale.