Ergenlerde zaman yönetimi ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between time management and resilience in adolescents
- Tez No: 903060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada ergenlerde zaman yönetimi ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki resmî ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden elde edilmiştir. Çalışma grubu 229'u kız (%52,7), 205'i erkek (%47,2) olmak üzere toplam 434 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada“Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Zaman Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik bilgilerinin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Ölçme araçlarından elde edilen puanların analizinde frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, psikolojik dayanıklılık ölçeği“akran desteği”alt boyutunda kız ergenlerin lehine,“uyum”alt boyutunda erkek ergenlerin lehine anlamlı bir farklılık olduğu; zaman yönetimi ölçeğinde ise“planlama”alt boyutunda erkeklerin lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarına toplam puanlar üzerinden bakıldığında, ergenlerin zaman yönetimi düzeyleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık puanları ile zaman yönetimi ölçeği planlama, düzenleme ve bilinçlilik alt boyutları arasında; zaman yönetimi ölçeği puanları ile psikolojik dayanıklılık ölçeği aile desteği, okul desteği, uyum, mücadele azmi ve empati alt boyutlarının puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çoklu Regresyon Analizi sonucuna göre ise zaman yönetimi ölçeği“planlama”ve“bilinçlilik”alt boyutlarının psikolojik dayanıklılık üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkisi olduğu görülmekteyken“düzenleme”alt boyutunun psikolojik dayanıklılık üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that relationship between time management and psychological resilience of teenagers are examined. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The data of the study were obtained from the students who study at formal primary and secondary schools in Bağcılar district of Istanbul. The study group consists of totally 434 students including 229 female students and 205 male students.“Adolescent Psychological Resilience Scale”and“Time Management Scale”were used in the study. Besides,“Personal Information Form”was constituted in order to get obtained the demographic information of the students. In the analysis of the scores obtained from the scales; frequencies and percentages, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), pearson correlation and multiple regression analysis were used. According to the results of the study, it was found that significant difference in favor of female adolescents in the“peer support”subdimension of the resilience scale, and in favor of male adolescents in the“adjustment”subdimension; in the time management scale, there was a significant difference in favor of male adolescents in the“planning”subdimension. When the study of the Pearson Correlation Analysis are examined through the total point, a positively significant relation is found between the time management levels of adolescents and the psychological resilience levels. Significant relationships are found between the psychological resilience points and subdimensions of“planning”,“regulation”and“consciousness”in the time-management scale; and moreover significant relationships are found between the time management points and sub-dimensions of“family support”,“school support”,“adjustment,”“sense of struggle and ”empathy“ of the Adolescent Psychological Resilience Scale. According to the results of Multiple Regression Analysis, it is seemed that there is a significant predictor impact about psychological resilience of Time Management Scale ”planning“ and ”consciousness“ sub-dimensions but it is determined that there isn't a significant predictor impact about psychological resilience of time management scale ”regulation" subdimension.