Comparing the performance of humans and 3D-convolutional neural networks in material perception using dynamic cues
İnsanların performansını karşılaştırmak ve 3D-konvoleksiyonel nöral ağlarda dinamik pişirme kullanılan malzeme anlayışı
  1. Tez No: 574441
  2. Yazar: HOSSEIN MEHRZADFAR
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. HÜSEYİN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlarda materyal algısı üzerine çok sayıda çalışma var. Benzer şekilde, nesne tanıma gibi farklı görsel görevleri yerine getirmek üzere eğitilmiş çeşitli derin sinir ağı modelleri de vardır. Bununla birlikte, insanlarda materyal algısinın kesiştiği ve derin sinir ağı modellerinin bilgisine bakılmamıştır. Özellikle, derin sinir ağlarının malzemelerin sınıflandırılmasındaki, ve insan performansını derin evrişimli sinir ağlarının performansıyla karşılaştırabilmesinin önemi yeterince anlaşılmamıştır. Burada, simüle edilmiş malzemelerin animasyonlarını kategorize edebilen 3 boyutlu evrişimsel sinir ağı modelini kurduk, eğitdik ve test ettik. Derin sinir ağının performansını insanlarla karşılaştırdık, ve derin sinir ağlarının konvansiyonel eğitiminin insan ağının performansıyla karşılaştırılması için en uygun ağ durumu vermek zorunda olmadığına karar verdik. Materyal sınıflandırma görevinde, insanların performansı ile derin sinir ağlarının performansı arasındaki benzerlik maksimum seviyeye ulasana kadar artar, azami benzerliğe ulaşır ve daha sonra ağı eğittikçe azalır. Ayrıca, 3D-CNN'i düzenli ve geçici olarak tutarlı animasyonlar üzerinde eğiterek ve geçici olarak tutarsız animasyonlar üzerinde eğiterek ve bu sonuçları karşılaştırarak 3D-CNN modelinin malzeme animasyonlarını kategorize etmek için mekansal bilgileri kullanabileceğini gördük. Başka bir deyişle, derin sinir ağları için zamansal ve tutarlı hareket bilgilerinin materyal animasyonları sınıflandırmak için gerekli olmadığını öğrendik.
Özet (Çeviri)
There are numerous studies on material perception in humans. Similarly, there are various deep neural network models that are trained to perform different visual tasks such as object recognition. However, the intersection of material perception in humans and deep neural network models has not been investigated to our knowledge. Especially, the importance of the ability of deep neural networks in categorizing materials and also comparing human performance with the performance of deep convolutional neural networks has not been appreciated enough. Here we have built, trained and tested a 3D-convolutional neural network model that is able to categorize the animations of simulated materials. We have compared the performance of the deep neural network with that of humans and concluded that the conventional training of deep neural networks is not necessarily giving the optimal state of the network to be compared to the performance of the humans. In the material categorization task, the similarity between the performance of humans and deep neural networks increases and reaches the maximum similarity and then decreases as we train the network further. Also, by training the 3D-CNN on regular, temporally consistent animations and also training it on the temporally inconsistent animations and comparing the results we found out that the 3D-CNN model can use spatial information in order to categorize the material animations. In other words, we found out that the temporal, and consistent motion information is not necessary for the deep neural networks in order to categorize the material animations.