Çözücü ekstraksiyonu yöntemi ile hazırlanan külsüz kömürlerin gazlaştırılması ve hidrojen üretimi
Gasification of ashless coals prepared by solvent extraction and hydrogen production
- Tez No: 574449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Zonguldak kömürünün çözücü ekstraksiyonu üç farklı organik çözücü kullanılarak ılıman şartlarda gerçekleştirilmiş ve ardında da külsüz kömürler hazırlanmıştır. Kullanılan bu organik çözücüler N-metil-2-pirrolidon (NMP), dimetil formamit (DMF) ve 1-metilnaftalin (1-MN) dir. Çözücü olarak 1-MN kullanıldığında elde edilen külsüz kömürün kül içeriği polar çözücüler olan NMP ve DMF ile elde edilen külsüz kömürlerin kül içeriklerinden az olduğu belirlenmiştir. Elde edilen külsüz kömürlerin kül içerikleri %0,03-0,11 arasında değişmektedir. Çalışmanın diğer aşamasında ise kömür örneklerinin (orijinal kömür, külsüz kömürler ve katı artık kömürler) gazlaştırılması gerçekleştirilmiş ve hidrojen gazı (H2) üretimi araştırılmıştır. Sıcaklığın H2 verimini etkileyen en önemli parametre olduğu belirlendi ve en iyi H2 verimi 700 °C de oroijinal kömürün gazlaştırılması ve 900 °C de NMP ile ekstrakte edilen katı artıkların gazlaştırılması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solvent extraction of Zonguldak coal was carried out by using three different organic solvents under mild conditions and then ashless coals were prepared. The organic solvents used were N-methyl-2-pyrrolidone (NMP), dimethylformamide (DMF) and 1-methylnaphthalene (1-MN). The ash content of the ashless coal obtained using 1-MN was determined to be less than the ash content of the ashless coals obtained using NMP and DMF which are polar solvents. Ash content of ashless coals obtained varies between 0.03-0.11%. At the other stage of the study, gasification of coal samples (original coal, ashless coal, and solid residual coal) was carried out and hydrogen gas (H2) production was investigated. The temperature was determined to be the most important parameter affecting H2 yield and the best H2 yield was obtained by gasification of original coal at 700 °C and gasification of solid residues extracted obtained from NMP extraction with at 900 °C.