Türkiye'de orta ölçekli bankaların veri zarflama analizi ile etkinlik ölçümü uygulaması
An application of efficiency analysis of medium-sized banks in turket with data envelopment analysis
  1. Tez No: 574450
  2. Yazar: NURETTİN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir ülkede ekonomik büyümenin ön koşullarından birisi güçlü ve sağlıklı bankacılık sektörünün olmasıdır. Bu nedenle bankaların etkinliği önem kazanmaktadır. Bu etkinlik gerek yatırımcılar, gerek politikacılar, gerekse de banka üst yönetimleri tarafından takip edilmekte, karar aşamasında da dikkate alınmaktadır. Bunun yanında bankacılık sektörü de kendi içinde rekabet içinde bulunmaktadır. Sektörün rekabet koşulları; sunulan hizmet kalitesi, kaynak ihtiyacı ve kar beklentisinin artışı gibi konuları içermektedir. Son yıllarda Türk Bankacılık Sektöründe nde özellikle; banka sayısı, personel sayısı, teknolojik yatırım, hizmet sayısı ve karlılık konusunda ilerleme kaydedilmiştir. Söz konusu ilerlemenin başlıca sebebi, sektörün geçmiş yıllarda yaşamış olduğu krizlerin sektörü tecrübeli hale getirmiş olmasıdır. Bankaların verimlilik kriterlerini esas alan çalışma ilkesi de bu gelişmede önemli bir rol oynamıştır. Ekonomik sistemde önemli bir yer tutan bankaların etkin çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan orta ölçekli ve özel sermayeli (yerli –yabancı) on iki adet bankaya VZA ile etkinlik analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda etkin olan bankalar tespit edilmiş, etkin olmayan bankaların etkin hale gelebilmeleri için etkinleşme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the prerequisites for economic growth in a country is the existence of a strong and healthy banking sector. For this reason, the efficiency of banks gains importance. This efficiency is followed by investors, politicians and the Bank's top management, and is taken into consideration in the decision-making process. In addition, the banking sector is competing in itself. Competition conditions of the sector includes service quality provided, resource needs and increase in profit expectation. In recent years, in the Turkish banking sector; progress has been made especially in the number of banks, number of personnel, technological investment, number of services and profitability. The main reason for this progress is that the crises experienced by the sector in the past years have made the sector experienced. The working principle based on the efficiency criteria of the banks also played an important role in this development. Effective functioning of the banks, which occupy an important place in the economic system, is of great importance. In this study, activity analysis with DEA was performed on twelve private banks in Turkey (domestic and foreign,). As a result of the analysis, effective banks were identified and activation suggestions were made for inefficient banks to become effective.