Nohutta verim ve verim unsurları yönünde genetik değişimin incelenmesi
Investigation of genetic differences and improvements in terms of yield and yield components in chickpea
  1. Tez No: 574454
  2. Yazar: DURDU GÜRBAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, 2017-2018 yılında tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, çeşitlerin bazı verim ve verim ile ilgili özellikler bakımından değerlendirilmesi, çeşitler arasında tane verimi bakımından bölge koşullarına uygun ve yüksek verimli olanların ve aynı zamanda verim ve bazı özellikler bakımından tescilli çeşitlerde tescil edildikleri yıllara göre sağlanan genetik ilerlemenin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede, Aslanbey, Işık-05, Arda, Çağatay, Menemen-92, Aksu, Hisar, Çakır, Aydın-92 ve Yaşa-05 olmak üzere toplam 10 adet tescilli nohut çeşidi kullanılmış ve bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, birim alan tane verimi ve yüz tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, birim alan tane verimi ile yüz tane ağırlığı ve bitki boyu arasında, yüz tane ağırlığı ile bitki boyu arasında, ilk bakla yüksekliği ile bitkideki bakla sayısı arasında olumlu ve önemli ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
his research was conducted in Kahramanmaraş conditions in 2017-2018 according to randomized block experiment plan with 3 replications. In this research, it is aimed to evaluate the varieties in terms of some yield and yield related characteristics, and to determine the genetic progress among varieties which are suitable for regional conditions in terms of grain yield and high yield as well as the registered varieties in terms of yield and certain characteristics according to the years they were registered. In the experiment, a total of 10 registered chickpea varieties, Aslanbey, Isik-05, Arda, Cagatay, Menemen-92, Aksu, Hisar, Cakir, Aydin-92, and Yasa-05 were used and the plant height, first pod height, number of main branches in the plant , number of pods per plant, grain yield per unit area and one hundred grain weight were investigated. In this study, it was determined that there was a positive and significant relationship between the grain yield per hundred units and one hundred seed weight and plant height, between one hundred seed weight and plant height, the first pod height and number of pods in the plant.