Siyah alaca buzağılarda doğum-dördüncü ay arası dönemde büyüme ve gelişme özellikleri
Growth and development characteristics of holstein friesian calves between birth to four months of age
- Tez No: 574455
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya'nın Ereğli ilçesinde özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca buzağılarda doğum ile dört aylık yaş arası dönemde büyüme ve gelişmenin belirlenmesidir. Çalışmada ilçede hastalıklardan ari, modern bir süt sığırı işletmesindeki 536 baş Siyah Alaca dişi buzağı kullanılmıştır. Araştırmada doğum ağırlığı (DA), doğumda sağrı yüksekliği (SYD), 60. gün canlı ağırlığı (CA60), altmışıncı gün sağrı yüksekliği (SY60), 120. gün canlı ağırlığı (CA120), 120. gün sağrı yüksekliği (SY120), doğum-60. gün arası dönemde günlük canlı ağırlık artışı (GCAAD-60), 60-120. gün arası dönemde günlük canlı ağırlık artışı (GCAA60-120) ve doğum-120. gün arası dönemde günlük canlı ağırlık artışı (GCAAD-120) değerlerine ait genel ortalamalar sırasıyla 37.94±4.38 kg, 78.56±3.18 cm, 77.34±5.71 kg, 91.86±2.38 cm, 123.58±9.92 kg, 102.88±3.10 cm, 0.622±0.044 kg, 0.768±0.179 kg ve 0.687±0.031 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the growth and development between birth to four months of age in Holstein calves reared in a special dairy farm in Ereğli district of Konya province. In this study, 536 head of Holstein calf in a dairy cattle farm in Ereğli district of Konya province were used. In the study, birth weight (BW), rump height at birth (RHB), 60th day live weight (LW60), 60th day rump height (RH60), 120th day live weight (LW120), 120th day rump height (RH120), daily live weight gain between birth to 60 days period, daily live weight gain between 60 to 120 days period, daily live weight gain between birth to 120 days period averages were determined as 37.94±4.38 kg, 78.56±3.18 cm, 77.34±5.71 kg, 91.86±2.38 cm, 123.58±9.92 kg, 102.88±3.10 cm, 0.622±0.044 kg, 0.768±0.179 kg and 0.687±0.031 kg, respectively.