The effects of individual retirement system over savings and capital markets in Turkey
Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin tasarruflar ve sermaye piyasaları üzerindeki etkisi
- Tez No: 574461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DİLARA MUMCU AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payındaki artışı ve popülist politikalar, tüm dünyada Sosyal Güvenlik açığına neden oldu. Aynı zamanda, uzun vadeli fonlar yüksek büyüme oranı için zorunluluk olmuştur. Bu nedenle, özellikle ekonomideki liberalizasyon ile, devletler Bireysel Emeklilik Sistemini kullanmaktadır. Böylece, Bireysel Emeklilik Sistemi ile sosyal güvenlik yükü azalabilecek ve ekonomi daha yüksek büyüme oranı ve yatırım oranına sahip olabilecektir. Çalışmanın amacı, Bireysel Emeklilik Sistemini ve onun Türkiye'deki tasarruflar ve sermaye piyasaları üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, Türkiye ve ABD'de Bireysel Emeklilik Sistemi ve Türkiye'deki tasarruf seviyeleri diğer ülkelerle karşılaştırılarak yorumlanacak ve Türkiye'deki tasarruf düzeyinin etkisi tartışılacaktır. Ampirik analizde, uzun süreli ilişkiler bulmak için Johansen Eşbütünleşme Testi ve kısa dönemli nedensellik yönünü bulmak için ise VEC Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Ampirik analizlerin sonuçları, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcıların toplam fon tutarının uzun vadede şirket tahvillerini ve hisse senedi piyasasını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. VEC Granger Nedensellik Testi kısa dönemde Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki toplam katılımcı fon tutarından özel sektör tahvillerinin piyasa değerine doğru tek yönlü nedenselliğin var olduğunu ve kısa dönemde BIST100 endeksinin Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcıların toplam fon tutarına neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increases in share of elderly people in total population and populist policies led to Social Security deficit all over the world. At the same time, long term funds are a necessity for high growth rate. Therefore, especially with liberalization movement in countries, governments use individual retirement system. Thus, social security burden might decrease and economy might have higher growth rate and investment rate. The aim of study is to examine individual retirement system and its effects on savings and capital markets in Turkey. In addition, Individual Retirement System in Turkey and USA and saving levels in Turkey will be interpreted by comparing other countries and, effects of savings level in Turkey will be discussed. In the empirical part, Johansen Cointegration Test and was applied for detecting long run relationships and, VECM Granger Causality Test is applied for finding short run causality among the variables. The results of empirical analysis show that total amount of participant´s funds in individual retirement system affect positively both corporate bond and stock markets in the long run. VECM Granger Causality Test indicates that there is a unilateral causality from total amount of participant´s funds in Individual Retirement System to market value of corporate bonds in the short run and, BIST100 Index causes total amount of participant´s funds in Individual Retirement System in the short run.