Sınır şartlarında parametre bulunan sturm-liovville tipli diferansiyel denklemin spektral analizi
  1. Tez No: 57449
  2. Yazar: KEVSER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada, sınır koşulunda spektral parametre bulunan aşağıdaki özel regüler Sturm-Liouville problemi göz önüne alınmıştır. [a,b]c^? sonlu kapalı bir aralık olmak üzere, L2[a,b] Hilbert uzayında; a ° (P ı = P2, P ', P2 e /?), ve 7\ ise kompleks değerler alan bir parametredir. Gözönüne alınan problemin ; H = Lz[a, b\® C uzayında, kendi kendine eşlenik bir A operatörüyle temsil edilebildiği gösterilmiş ve A operatörünün spektrumunun saf ayrık olduğu ispatlanmıştır. Bunun yardımıyla A ' nın özfonksiyonlarının L2[a, b](B C uzayında tam ortonormal sistem oluşturduğu gösterilmiştir, p 1, p2, P [, P2 parametrelerinin değişimine bağlı olarak yukardaki problemin özdeğerlerinin asimptotik ifadeleri elde edilmiştir. Bir örnek olarak q(x)=0,a = 0, Pı=P2 = 0 özel halinde, (*) diferansiyel denkleminin özfonksiyonlanna göre açılım formülü, ısı denklemi için sınır değer problemine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The following special regular Sturm-Liouville problem involving the spectral parameter in the boundary conditions is studied. In Hubert space L2 [a, b], as [a, b]cR is a finite closed interval, the eigenvalues and eigenfunctions of equation -y" + q(x)y = Xy a) where a e [0, %], p = PiP2 - PiP2 > 0 (Pi, P2, Pi and $'2 e R and X is a coplex parameter, are investigated. It is shown that the problem considered in the Hubert space, H - L2[a, b]& C, can be represented with a self-adjoint operator A and it is proved that spectrum of A is purely discrete. Using this it is also shown that eigenfunctions of A take the form of a complete orthonormal system in L2[a, b]®C. Asymptotic formulae for the eigenvalues of the above problem depending on variation of parameters pİ5 p2, Pi and p2 are obtained. As an example, for a special case when q(x) - 0, a = 0 and P 1 = p2 = 0 the expansion formula for the eigenfunctions of (*) the differential equation is applied to boundary value problem for heat equation. 111