Leneer akselatörler, özellikleri ve 10 MV'da lineer akselatörlerde asimetrik ve simetrik kolimatörlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 57448
  2. Yazar: TAMER OĞUZ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI-ÖZET Rayoterapide tedavi amaçlı kullanılan cihazlardan olan lineer akseleratörün mekanik ve elekronik özellikleri ile birlikte, tedavi amaçlı kullanımı sırasındaki tedavi tekniklerinden olan, simetrik ve asimetrik tedavi tekniği anlatılmıştır. Her iki teknik arasındaki fiziksel farklar, oluşum sebepleri ve bu sebeplerden ötürü %DD'un (Derin doz yüzdesi) nasıl değiştiği incelenmiştir. Radyoterapide amaç hedef hacme yeterli dozu verirken sağlıklı dokuların ve organların minimum doz alması hedeflenir. Yapılan bu çalışma sonunda 10 MVde, simetrik ve asimetrik kolimatörlerde derin dozlarda ve ışın verimindeki değişimler bu yönde olduğu saptanmıştır. Asimetrik alanlarda merkezden uzaklaştıkça primer doz bileşeni fazla iken saçılıma bağlı doz bileşeni azdır. Alan kenarında ise filtrenin en ince olduğu yerde bu etki maksimum olarak gözlenir. OfF-axis mesafe arttıkça % DD azalır. Bitişik alanların tedavisinde ışın diverjansı elimine edilerek birleşim düzleminde meydana gelen doz inhomojenitesi ortadan kalkmaktadır. B.= tekniğin uygulandığı hastalarda, daha sağlıklı ve güvenilir bir tedavi seyri izlenmiştir. 42
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY This study is on the mechanic and electronic features of Linear Accelerator, one of the apparatus used in the treatment in radiotherapy, along with the symmetric and asymmetric collimator technique, which is one of the treatment techniques. In order to find out the kind of help this technique has on the patient, the changes of the DD percentage variation have been studied in proportion to the open ones. During the transmission of sufficient dose to the aimed section, the aim in radiotherapy is for the healthy tissues and organs to get the minimum amount of dose. In this study, it has been ascertained that in 6 MV symmetric and asymmetric collimators the variations in deep doses and in the efficiency of rays conform to this. Although primary dose component in asymmetric areas is excessive as getting farther from the centre, the dose component depending on the scattering is less. As to the edge of the area, this affect is observed to be maximum in the thinnest areas of the filter. As the off-axis distance increases, DD percentage decreases. In the treatment of adjacent areas ray divergence is eliminated and the dose inhomogenity which shows up in the unity level is removed. A healthier and safer treatment progress has been observed in the patients to whom this tecnique has been applied. 43