Kısmi metrik uzayda zayıf büzülmeler için sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems for weak contractions on partial metric space
- Tez No: 574509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tez için yapılan literatür taramasını ve kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise metrik uzay ile ilgili temel tanımlar, kavramlar ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölüm iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk alt bölümde kısmi metrik uzay kavramına giriş yapılmış olup bu uzay ile ilgili tanımlar, kavramlar verilmiştir. Ayrıca yine bu bölümde kısmi metrik uzayda yapılan bazı önemli teoremler incelenmiştir. İkinci alt bölümde ise kısmi metrik uzayda zayıf büzülme kavramı verilip, bu büzülme yardımı ile yapılan teoremler detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first section is reserved for entry. The second part is the literature research and covers the literature review and sources for our thesis. Basic definitions, concepts and theorems related to metric space are given in the third chapter. The fourth part consists of two sub-sections. In the first sub-section, the concept of partial metric space was introduced and definitions and concepts related to this space were given. In addition, some important theorems in partial metric space were investigated in this section. In the second sub-section, the concept of weak shrinkage in partial metric space was given and the theorems made with this shrinkage were examined in detail.