Zayıf kısmi metrik uzayda genelleştirilmiş küme değerli integral tipli büzülmeler
Generalized multivalued integral type contractions on weak partial metric space
  1. Tez No: 688203
  2. Yazar: SÜMEYYE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tez de kullanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise metrik ve topolojik kavramlar, tek değerli ve küme değerli dönüşümler için sabit nokta teori, F–büzülmeler ve integral tipli büzülmeler ile ilgili temel tanımlar ve teoremler verilmiş, tezde kullanılacak kavramlar tanıtılmıştır. Tezin dördüncü bölümünün ilk alt bölümünde zayıf kısmi metrik uzay kavramı tanıtılıp örneklendirilmiştir. İkinci alt bölümünde ise tezimizin orijinal sonuçları olan zayıf kısmi metrik uzaylar üzerinde küme değerli integral tipli büzülmeler kullanılarak bazı sabit nokta teoremleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 5 chapters. The first part is reserved for introduction. The second part is the source research and covers the sources used in the thesis. In the third chapter, basic definitions and theorems about metric and topological concepts, fixed point theory for single-valued and set-valued transformations, F-contraction and integral-type contraction transformations are given, and the concepts to be used in the thesis are introduced. In the first subsection of the fourth chapter of the thesis, the concept of weak partial metric space is introduced and exemplified. In the second subsection, some fixed point theorems are studied by using set valued integral type contractions on weak partial metric spaces, which are the original results of our thesis.