İşitme engelli öğrencilere yönelik Türkiye ve İngiltere'de uygulanan ana dil eğitiminin karşılaştırılması
The comparison of the mother tongue education for the deaf students in England and in Turkey
  1. Tez No: 421420
  2. Yazar: DİLEK KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÜLKER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve İngiltere'de işitme engelli öğrencilere yönelik uygulanan ana dil eğitimi faaliyetlerini ve uygulamalarını karşılaştırmalı olarak inceleyerek daha iyi ana dil eğitiminin nasıl yapılabileceğine ışık tutmaktır. Çalışma Türkiye'de Ankara şehrinde bulunan Yahya Özsoy İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ile Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda, İngiltere'de ise Newcastle upon Tyne şehrinde bulunan Northern Counties School, Londra şehrinde bulunan Blanche Nevile Primary School'da yürütülmüştür. Karşılaştırmalar için gözlemlerde bulunulmuş, bu okullarda görev yapmakta olan öğretmen ve idarecilerle görüşmeler yapılmış, eğitim ortamlarında incelemelerde bulunulmuştur. Karşılaştırmalar uygulanan ana dil programı, eğitim ortamı, öğretmenlerin meslekî donanımı, eğitim-öğretim materyalleri olmak üzere dört grupta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to throw a new light on possibilities for beter training examinig relatively the applications and the education activities of education for the deaf students carriying out both in England and in Turkey. This research was carried out in Yahya Özbay Primary school for deaf students and Kemal Yurtbilir Primary School for deaf students in Ankara and also Northern Countries School in new Castle ,Upon Tyne and Blanche Nevile Primary School in London.The observations for comparisons and consultations with the headmasters and teachers were made in these schools. The comparisons were drawn in four catagories ;mother tongue programme ,atmosphere of education,professional qualification of teachers and materails of education and teaching.