Sandıklı Hüda-i Kaplıcaları dış mekanlarının kullanıcı memnuniyeti yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of user satisfaction of exterior spaces of Sandıklı Hüda-i springs
  1. Tez No: 574527
  2. Yazar: PINAR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentsel dış mekanlar; toplumun kullanımına açık, bireylerin birbiri ile kaynaşmasını ve iletişime geçmesini sağlayan mekanlardır. Bu mekanlar kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında, günden güne azalan ve zarar gören kentsel dış mekanların daha işlevsel ve kullanılabilir mekanlar olması için nelere dikkat edilmesi gerektiği araştırılmıştır. Çalışmada turizm potansiyeli oldukça yüksek olan Sandıklı ilçesi Hüdai Kaplıcalarında bulunan kentsel dış mekanların beklenilen yoğunlukta kullanılmaması ve tercih edilmemesinin nedenlerini belirlemek üzere kentsel dış mekanlar analiz edilerek bu mekanlara yönelik kullanımlar gözlemlenmiş ve bu mekanlarda meydana gelen ihtiyaç ve gereksinimlerin belirlenmesi yönünde çalışmalar yapılarak daha aktif ve işlevsel kullanılması için öneriler geliştirilmiştir. Bu doğrultuda, kentsel dış mekanların kullanıcılarca nasıl yorumlandığını anlayabilmek için anket uygulamasına başvurulmuş, anket sonuçları analiz edilmiş ve kentsel dış mekanların kullanıcı beklenti ve gereksinimleri yönünde önemli sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Sandıklı Hüdai Kaplıcalarının kullanıcılar tarafından rahatça ulaşılabilir mekanlar olmadığı, mekanların konfor, estetik ve çeşitlilik açısından beklentiyi karşılamadığı, kent mobilyalarının yetersiz olduğu, güvenlik, temizlik ve bakım konusunda ise tatmin etmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda uygulamalarla ilgili karar verici rol üstlenen yerel yönetimler bilgilendirilmiş, bu mekanların kente kazandırılması için gelecekte yapılacak çalışmalar konusunda yol gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban outer space; open to public use, are spaces that lead people socialize and communicate with each other. These spaces are important for meeting public needs. In this thesis, important points have to be taken into consideration in order to make the urban spaces which are decreasing and damaged day by day more functional and usable spaces. In this study, due to the fact that the urban outdoors Hüdai thermal springs in Sandikli district, which have high tourism potential, are not used and preferred in the expected density and, by analysing the urban outer space, their usage was observed and it is aimed to use these spaces more actively and functionally in order to determine the needs and requirements of urban outer space. Within this scope, the literature review and necessary researches were conducted, and a survey study was applied to understand how the urban outer spaces were interpreted by the users and the survey results were investigated and analysed, and significant results were obtained in terms of user expectations and needs of urban outdoor spaces. According to the results, it was concluded that the Sandıklı Hüdai springs are not easily accessible by the users, that the spaces do not meet the expectations in terms of comfort, aesthetics and diversity, that the city furniture is insufficient and that they do not satisfy the security, cleaning and maintenance. With these results, local administrations, which play a decisive role in applications, were informed and guidance was given for future studies to bring these spaces into the city.