Dynamics of a two leg ladder under a time dependent artificial magnetic field
Sözde manyetik alan altında bulunan iki bacaklı merdivenin dinamiği
- Tez No: 574539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özellikle son yirmi yılda periyodik olarak sürülen kuantum sistemler üzerine teorik ve deneysel olarak yoğun çalışmalar yapıldı. Yeni topolojik etkilerin ortaya çıkması ve bu sistemlerin kontrol edilebilir olması bu yoğun çalışmalara neden olmuştur. Zamana göre periyodik olan Hamiltoniyen tarafından tanımlanan bu sistemlerin zamandan bağımsız sonsuz boyuta sahip Hamiltoniyen tarafından da tanımlanması bu yoğun çalışmaların bir başka önemli nedenidir. Bu sonsuz boyuta sahip Hamiltoniyenin N×N boyutuna sahip etkili bir Hamiltoniyene indirgenmesi periyodik kuantum sistemlerin analizinde büyük kolaylık sağlar.Zamana göre lineer değişen sözde manyetik akıyı birinci durumda, zamana göresalınım yapan sözde manyetik akıyı ise ikinci durumda değerlendirdik. Her iki durumda da k-uzayında her k noktası için zamana göre periyodik Hamiltoniyen elde ettik. Bundan dolayı k-uzayında Hamiltoniyenin öz-çözümlerini elde etmek için Floquet formalizmini kullandık, ve sonra parçacığın dalga fonksiyonunu Floquet durumlarının bir süperpozisyonu olarak oluşturduk. İlk olarak Kuasi enerji bandlarını farklı frekans değerleri için analiz ettik ve salınım yapan manyetik akı için manyetik alan genliğinin kuasi enerji bandlara etkisini inceledik. Daha sonra, parçacığın gerçek uzayda davranışını farklı frekans ve manyetik alan genliği için inceledik
Özet (Çeviri)
Especially in the last two decades, there have been intensive theoretical and experimental studies on the periodically driven quantum systems. The reasons for these intensive studies are the emergence of new topological effects and to be able to control these systems by periodic forcing. Another important reason is that systems governed by time-periodic Hamiltonian can be also described byan infinite-dimensional time-independent Hamiltonian in the Floquet formalism. Reducing this time-independent Hamiltonian into an effectiveN×NdimensionalHamiltonian provides great convenience to analyze the periodic quantum systems. We study the dynamics of a particle in a two-leg ladder subject to a time-dependent artificial magnetic flux for two cases. In the first case, we consider that artificial magnetic flux varying linearly with time, and in the second case, artificial magnetic flux oscillates in time. In both cases, we obtain a time-periodic Hamiltonian in k-space at each k-point. Therefore, we use Floquet formalism to get eigensolutions of the Hamiltonian in k-space numerically, and then we construct the wave function of the particle in real space as a superposition of the Floquet states. We first analyze the quasi-energy bands for different values of the driving frequency and examine the effect of the field amplitude on the quasi-energy bands for the oscillating magnetic field. Secondly, we examine the behaviorof the particle in the real space for the different values of the driving frequencyand the field amplitude.