Siyah alaca sığırlarında bazı besi performans özellikleri ile pitüiter spesifik transkripsiyon faktörü-1 (Pit-1/ HinfI) geni polimorfizmi arasındaki ilişkiler
Associations between (Pit-1/ HinfI) gene polymorphism and some fattening performance characteristics in holstein cattle
- Tez No: 574557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mevcut çalışma Konya ili Karapınar ilçesinde bulunan Gökcan sığırcılık işletmesinde besiye alınan 52 baş Siyaha Alaca sığırda yürütülmüştür. Çalışmada hayvanlara ait besi başı canlı ağırlığı, besi sonu canlı ağırlığı, sıcak karkas ağırlığı, sıcak karkas randımanı, canlı ağırlık artışı ve günlük canlı ağırlık artışı gibi bazı besi performans özellikleri ile Pit-1 (HinfI) polimorfizmi arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. RFLP metodu kullanılarak Pit-1 (HinfI) polimorfizmi sonucunda AA, AB ve BB genotip frekansları sırasıyla 0.019, 0.231 ve 0.750 olarak, A ve B allel frekansları ise sırasıyla 0.1346 ve 0.8654 olarak belirlemiştir. Beklenen heterozigotluk (He) değeri ise 0.233 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre populasyonun polimorfik olduğu ve bu gen bölgesine göre Hardy-Weinberg dengesinde olduğu ifade edilebilir (P>0.05). Çalışmada yapılan ilişki analizi sonucu; AB ve BB genotipleri için Siyah Alaca sığırların doğum ağırlıkları ile bazı besi performans özellikleri sırasıyla doğum ağırlıkları 44.05±2.38 ve 43.01±1.37 kg (P=0.596), besi başı canlı ağırlıkları 223.53±10.92 ve 254.09±6.06 kg (P=0.018), besi sonu canlı ağırlıkları 589.41±6.17 ve 602.74±3.32 kg (P=0.069), canlı ağırlık kazançları 342.52±6.17 ve 355.84±3.32 kg (P=0.069), günlük canlı ağırlık kazançları 1.174±0.043 ve 1.241±0.023 kg (P=0.187), sıcak karkas ağırlıkları 308.71±5.13 ve 316.40±2.76 kg (P=0.202) ve sıcak karkas randımanları % 52.80±0.34 ve % 52.29±0.18 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak mevcut çalışmada Pit-1 geni HinfI polimorfizmi sonucu meydana gelen genotipler ile ele alınan besi performans özellikleri arasında besi başı canlı ağırlık özelliği haricinde istatistik olarak herhangi bir ilişki söz konusu olmasa da genotip ortalamaları bakımından BB genotiplilerin AB genotiplilere kıyasla daha yüksek değerlere sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out in 52 heads of Holstein fattening cattle reared in Gökcan special dairy cattle farm in Karapınar district of Konya province, Turkey. The relationships between Pit-1 (HinfI) polymorphism and some fattening performance such as initial weight, slaughter weight, warm carcass weight, warm carcass dressing percentage, live weight gains and average daily live weight gains of cattle were determined in this study. As a result of Pit-1 (HinfI) polymorphism by using RFLP method, AA, AB and BB genotype frequencies were found to be 0.019, 0.231 and 0.750, respectively. The A and B allele frequencies were determined 0.1346 and 0.8654, respectively. The value of expected heterozygosity (He) was determined as 0.233. According to the results of this study, it is stated that population is found to be as polymorphic and in the Hardy-Weinberg equilibrium according to this gene region (P>0.05). As a result of the relationship analysis, birth weight and some fattening performance characteristics of Holstein cattle for AB and BB genotypes were found as follows: birth weight 44.05±2.38 and 43.01±1.37 kg (P=0.596), initial body weight 223.53±10.92 and 254.09±6.06 kg (P=0.018), final body weight 589.41±6.17 and 602.74±3.32 kg (P=0.069), live weight gain 342.52±6.17 and 355.84±3.32 kg (P=0.069), daily live weight gain 1.174±0.043 and 1.241±0.023 kg (P=0.187), hot carcass weight 308.71±5.13 and 316.40±2.76 kg (P=0.202) and dressing percentage 52.80±0.34 and 52.29±0.18 %, respectively. As a result, it was found that BB genotypes had higher mean values than AB genotypes in terms of AB and BB genotypes, although there was statistically no relationship between the genotypes except initial fattening weight resulting from the Pit-1/HinfI polymorphism and some the fattening performance characteristics in the present study.