Lipaz enziminin aktivitesi üzerine bazı yüzey aktif maddelerinin etkileri
Effects of some surfactants on the activity of lipase
- Tez No: 574561
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüzey aktif maddelerinin varlığı maksimum lipaz üretimi için önemli bir ön koşuldur. Lipazların katalitik aktivitesi ara yüzey aktivasyonu ile yönetilmektedir. Ara yüzey aktivasyonu, lipit substratının bir emülsiyon halini almasıyla başlayan ve böylece enzimin işlev görmesi için ara yüzey sunan bir özelliktir. Yüzey aktif maddesinin ilavesi, reaksiyon ortamında bulunan organik ve sulu faz arasındaki yüzey gerilimini azaltmakta ve emülsifikasyon oranını arttırmaktadır. Bu çalışmada, Candida rugosa lipazın hidrolitik aktivitesine katyonik, anyonik, zwitter iyonik, nötral ve halkalı, halkasız yüzey aktif maddelerin (Sodyum dodesil sülfat (SDS), p-sülfo kaliks[4]aren, p-sülfokaliks[8]aren, tetrabütil amonyumbromür (tBABr), kaliks[4]L-Prolin, L-Prolin, beta-Siklodekstrin (β-CD)) etkisi araştırıldı. En iyi sonuçlar p-sülfo kaliks[8]aren ve kaliks[4]L-Prolin yüzey aktif maddeleri ilavesinde bulundu.
Özet (Çeviri)
The presence of surfactants is an important prerequisite for maximum lipase production. The catalytic activity of lipases is mediated by interface activation. The interfacial activation is a feature that begins with an emulsion of the lipid substrate and thus provides an interface for the enzyme to function. Addition of surfactant reduces the surface tension between the organic and aqueous phase in the reaction medium and increases the emulsification rate. In this study, the effect of cationic, anionic, zwitter ionic, neutral and cyclic, non-ring surfactants (Sodium dodecyl sulfate (SDS), p-sulfocalix[4]arene, p-sulfocalix[8]arene, tetrabutylammonium bromide (tBABr), calix[4] L-Proline, L-Proline, beta-Cyclodextrin (β-CD)) on the hydrolytic activity of Candida rugosa lipase was investigated. The best results were found with the addition of p-sulfo calix[8]arene and calix[4] L-Proline surfactants.