Tek katlı endüstriyel yapıların düzlem ve uzay kafes sistem çözümlerinin karşılaştırılması
Comparison of the plane and space truss system solutions of single storey industrial structures
  1. Tez No: 574566
  2. Yazar: RUMEYSA DURANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında 18 m açıklığa ve 30 m uzunluğa sahip tek katlı düzlem ve uzay kafes sistem endüstri yapıları, ilgili standart ve yönetmeliklere uygun bir şekilde tasarlanmış ve Sap2000 programı kullanılarak statik ve dinamik analizleri yapılmıştır. Bu analiz sonuçlarına bakılarak, düzlem ve uzay kafes yapı tiplerinin maliyeti, ağırlığı, taban kesme kuvveti, taban eğilme momenti, çubuk kuvvetleri, deprem kuvveti, kritik noktalardaki deplasman ve ivme değerleri gibi çeşitli yönlerden karşılaştırılması yapılmıştır. Sap2000 analiz sonuçlarına göre; düzlem kafes sistemi, uzay kafes sisteminden daha ağır olduğu için düzlem kafes sistemine gelen deprem kuvvetinin arttığı, eksenel ve kesme kuvvetlerinin azaldığı, taban kesme kuvvetlerinin ve taban eğilme momentlerinin daha küçük değerler çıktığı görülmektedir. Yapı maliyeti, yapı ağırlığı ile doğru orantılı olduğundan uzay kafes sisteminin düzlem kafes sistemine göre daha ekonomik olduğu belirlenmiştir. Uzay kafes sisteminin x yönü çözümünde, düzlem kafes sistemine göre daha çok mod kullanıldığı ve daha hassas bir çözüm yapıldığı görülmektedir. Aynı zamanda uzay kafes sistemin y yönünde, düzlem kafes sistemin ise x yönünde daha fazla deplasman yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, single-floor plane and space truss system structures with 18 m span and 30 m length were designed in accordance with the proper standards and regulations, and static and dynamic analyzes were performed using Sap2000 program. According to the results of this analysis, the cost, weight, base shear force, base moment, rod forces, earthquake force, displacement and acceleration values of critical points were compared between plane and space truss structures. According to SAP2000 results, plane truss system was found to be weightier than space truss system. Therefore, it was observed that the earthquake force coming to the plane truss system increased and the axial and shearing forces decreased. It was also observed that the base shear forces and the base moments decreased. As the manufacturing cost is directly proportional to the weight of the structure, it was determined that the space truss system was more economical than the plane truss system. In the x direction, it is observed that the space truss system uses more mode than the plane truss system and a more sensitive solution is observed. It was determined that the space truss system had more displacement in the y direction and the plane truss system had more displacement in the x direction.