Kosova'da süt sığırı işletmelerinin yapısal analizi
The structural analysis of dairy cattle businesses in Kosovo
- Tez No: 574580
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Kosova'da süt sığırı işletmelerinin yapısal durumunu belirlemek amacıyla, bölgeyi temsil edebilecek 25 adet süt sığırı işletmesinde yürütülmüştür. Yapılan anket çalışmaları ile barınak boyutları, aydınlatma oranları, havalandırma durumu, hayvan başına düşen barınak alanı, yem depoları ve barınak yapımında kullanılan malzemeler belirlenmiştir. Hayvan başına düşen barınak taban alanı işletmelerin %60'ında 1.8-11.2 m2/hay ve %36'sında 12.2-21.6 m2/hay arasında değişmekte iken %4'ünde 35 m2/hay'dır. Araştırmanın yürütüldüğü barınaklarda havalandırma ve aydınlatma sistemlerinde yetersizlik tespit edilmiş olup barınakların %43.49'unda aydınlatma oranı %2-4.5 arasında değişmektedir. Ayrıca hayvan başına ortalama süt verimi 17.68 lt/gün. Araştırma sonucunda, bölgede faaliyet gösteren süt sığırı yetiştiricileri için tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 25 dairy cattle businesses representing region in order to determine structural status of dairy cattle businesses in Kosovo. In survey studies, shelter dimensions, lighting rates, ventilation condition, shelter area per animal, feed storages and materials of the construction of the shelter were determined. The shelter area per animal varies between 1.8-11.2 m2/animal in 60% of the enterprises and 12.2-21.6 m2/animal in 36% of the enterprises, while 35 m2/animal in 4% of the enterprises. In the shelters where the research was conducted, inadequate were detected in the ventilation and lighting systems and the lighting rate ranged between 2-4.5% in 43.49% of the shelters. In addition, the average milk yield per animal was 17.68 lt/day. In result practical solutions were proposed for the problems identified for dairy cattle breeders in the region.