Öğrencilerde empati, dolaylı utanma, utanç ve suçluluk arasındaki ilişki: kosova örneklemi
The relation between empathy, vicarious embarrassment, shame and guilt in students: kosova sample
  1. Tez No: 873407
  2. Yazar: EVİN SAİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKÜRE HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Empati sayesinde insanlar birbirinin iç dünyasını anlayabilir. Karşı tarafın içsel süreçleri empati duygusu sayesinde aktarılır. Dolaylı utanma, utanç ve suçluluk duygularının empati ile ilişkili olduğu, birbiriyle örtüşen ve birbirini tamamlayan duygular olduğu kabul edilmektedir. Ergenlik döneminin duygusal açıdan zor bir dönem olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, ergenlik dönemindeki bireylerde bu kavramları araştıran çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmadaki öğrencilerin büyük bir bölümü gelişim düzeyi olarak ergenlik dönemindedir. Öğrencilerde empati, dolaylı utanma ile utanç ve suçluluk konularıyla ilgili yapılan çalışmaların alanyazındaki boşluğu dolduracağı, farklı bir bakış açısı getireceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı öğrencilerde empati, dolaylı utanma, utanç ve suçluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve etkileşimi incelemektir. İlaveten, söz konusu bu kavramların farklı demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma deseni ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Kosova'da Türkçe eğitim gören öğrencilerdir. Örneklem Kosova'da Türkçe eğitim veren ortaokul ve lise ve öğrencilerinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilen, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 12-21 yaş arası öğrencilerdir. 132'si kız 66'sı erkek olmak üzere toplam 198 öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen bir adet kişisel bilgi (anket) formu ile birlikte üç adet ölçek kullanılmıştır. Ölçekler şu şekilde sıralanmıştır; Toronto Empati Ölçeği (Totan, Doğan ve Sapmaz, 2012), Çok Boyutlu Dolaylı Utanma Ölçeği (Albayrak, 2020), Sürekli Utanma ve Suçluluk Ölçeği (Bugay ve Demir, 2011).
Özet (Çeviri)
Through empathy, people can understand each other's inner worlds. The inner processes of the people are conveyed to each other through empathy. It is known that vicarious embarrassment, shame and guilt are interconnected feelings with empathy and are complementary feelings. It is a known fact that adolescence is an emotionally challenging period of life. However, it is observed that there is a limited number of studies investigating these concepts in adolescents. The vast majority of students in this study's sample are in adolescence developmental period. It is expected that Studies on vicarious embarrassment, shame and guilt and empathy in students will fill the gap in the literature and bring a different perspective. This study aims to determine the relation between empathy, vicarious embarrrassment and guilt and shame. Moreover empathy, vicarious embarrrassment, guilt and shame was examined according to some demographic variables. Quentative reasearch method and relational reasearch model was used. The universe of the study is students of Turkish classes in Kosova. The sample was determined by convenience sampling method. It consists of 12-21 aged, 132 girl and 66 boy students which study at Turkish classes of Kosova primary and high schools. The questionnaire which is developed by the researcher to collect information about sociodemographic features of the students and three questionnaires were used. Toronto Empathy Questionnaire (Totan, Doğan and Sapmaz, 2012), Vicarious Embarrassment Scale (Albayrak, 2020), Trait Shame and Guilt Scale (Bugay&Demir, 2011) were used as a data collection tool.