Özel bir beslenme ve diyet danışma merkezine başvuran bireylerin diyet süreci ile ilgili tutum ve uyumlarının saptanması
Determining the attitudes and adaptations regarding the diet process of individuals applicable to a private nutrition and diet counseling center
- Tez No: 842424
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlıklı beslenme pek çok kronik hastalığın gelişmesini önlemek için güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, nüfusun çoğunluğu için sağlıklı beslenme hedeflerine ulaşmak zordur. Bireylerin besin seçimlerinde çok sayıda belirleyici tanımlanmıştır. Bireylerin en iyi uyum sağlayacakları diyeti tahmin etmek güçtür. Bu çalışma, Kosova' da bulunan Özel NutriWell Beslenme ve Diyet Danışma Merkezine başvuran bireylerin diyet ile ilgili tutum ve beklentilerinin, yeterli ve dengeli bir diyet programına uyum ile olan ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 40 kadın ve 10 erkek olmak üzere, 50 kişi katılım sağlamıştır. Çalışmayı 18 kadın ve 8 erkek olmak üzere 23 kişi tamamlamıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınmştır. Evli, bekar, lise mezunu, çalışan ve ev hanımı olan kadınlarda, son alınan BKİ ölçümü ortalaması ilk alınan BKİ ortalamasına göre düşüş göstermiştir. Kadınlarda, vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, bel/kalça oranı, bel/boy oranı ortalamaları son alınan ölçümlerde ilk alınan ölçümlere göre düşüş göstermiştir. Erkeklerde, vücut ağırlığı, BKİ, boyun çevresi, bel çevresi, bel/boy oranı ortalamaları son alınan ölçümlerde ilk alınan ölçümlere göre düşüş göstermiştir. Diyet uygulama öncesinde katılımcılar diyet yaparken sorun yaşadığında diyetisyen ile konuşurum yanıtını vermiş, diyete devam edenlerin az bir kısmı diyet yaparken sorun yaşadıklarında diyetisyen ile konuşmuştur. Çalışmaya katılan bütün katılımcılar incelendiğinde, bireyler diyet süresince aç kalacaklarından endişelenmiş, ancak en çok sosyal etkinlikler ve menü planlama konularında zorlandıkları görülmüştür. Diyet programını sonuna kadar devam ettiren katılımcılar incelendiğinde, bireyler en çok açlık ve sosyal etkinlikler konusunda zorlanacaklarını düşünmüştür. Diyet programını sonuna kadar devam ettiren katılımcılar, en çok sosyal etkinlikler konusunda zorlanmıştır. İk 1 ayda beklenen kilo kaybı, ilk 1 ayda ulaşılan kilo kaybı ve toplam kilo kaybı memnuniyeti arasında bir ilişki saptanmamıştır. Kadınlarda, diyet uygulama öncesine kıyasla süt-yoğurt ve meyve tüketiminde artış, kırmızı et, tahıl, bitkisel yağ, hayvansal yağ ve diğer tüketimi ortalamasında azalma olduğu tespit edilimiştir. Erkeklerde diyet uygulama öncesine kıyasla, diyet uygulama sonrasında ekmek ve bitkisel yağ tüketim ortalamasının azalma gösterdiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Healthy nutrition is a powerful tool to prevent the development of many chronic diseases. However, healthy eating goals are difficult to achieve for the majority of the population. Many determinants have been identified in individuals' food choices. It is difficult to predict the diet to which individuals will best adapt. This study was planned to examine the relationship between the diet-related attitudes and expectations of individuals applying to the Private NutriWell Nutrition and Diet Counseling Center in Kosovo and compliance with an adequate and balanced diet program. 50 people, 40 women and 10 men, participated in the study. 23 people, 18 women and 8 men, completed the study. Anthropometric measurements of individuals were taken multiple times. For women who are married, single, high school graduates, employed and housewives, the average of the last BMI measurement decreased compared to the average of the first BMI measurement. In women, the averages of body weight, BMI, waist circumference, waist/hip ratio, and waist/height ratio decreased in the last measurements compared to the first measurements. In men, the averages of body weight, BMI, neck circumference, waist circumference, and waist/height ratio decreased in the last measurements compared to the first measurements. Before implementing the diet, the participants answered that they would talk to a dietitian when they had problems while dieting, and a small number of those who continued the diet talked to a dietitian when they had problems while dieting. When all participants in the study were examined, individuals were worried that they would remain hungry during the diet, but it was seen that they had the most difficulty in social activities and menu planning. When the participants who continued the diet program until the end were examined, individuals thought that they would have the most difficulty in hunger and social activities. Participants who continued the diet program until the end had the most difficulty in social activities. No relationship was found between the expected weight loss in the first month, the weight loss achieved in the first month, and total weight loss satisfaction. It was determined that there was an increase in milk-yoghurt and fruit consumption and a decrease in the average consumption of red meat, grains, vegetable oil, animal fat and other consumption in women compared to before the diet application. It was determined that the average consumption of bread and vegetable oil decreased in men after the diet compared to before the diet.