Sıvı kristal hücre geometrilerine bağlı optik iletim özelliklerinin sayısal yöntemlerle belirlenmesi
Determination of optical conduction properties due to liquid crystal cell geometries by numerical methods
- Tez No: 574579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP EMÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Sıvı Kristallerin genel özellikleri, ışığın maddesel ortamda ilerlemesi polarizasyon durumları ve çift kırıcılık hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra teorik olarak tasarlanmış bir Sıvı Kristal (SK) hücre içerisinden geçen ışığın polarizasyonu ve iletim şiddetindeki değişimler, ışığın dalga boyuna, hücre geometrisine ve hücre kalınlığına bağlı olarak sayısal yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu analizlerde optiksel modelleme yöntemi olarak Mueller matrisleri yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all, an outline was given with respect to general properties of liquid crystals, transmission of light in material environment, polarization states of light and birefringence in this study. Then, the polarization of light passing through a Liquid Crystal (“LC”) cell and the variation in the transmittance intensity were analyzed with quantitative methods according to the wavelength of the light, cell geometry, and cell thickness. In these analyses, Mueller matrix approach was used as the optical modelling method.