Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin görsel sanatlar dersine yönelik görüşleri
The views of middle school 8.th grade students and teachers towards visual arts course
- Tez No: 574591
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kültürümüzün önemli bir parçası olan sanatın değerinin anlaşılması; tarihsel dokuyu koruyan, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, bunu gelecek kuşaklara aktaran bireyler yetiştirmek bakımından önemli görülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin ve bu okullarda görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin görsel sanatlar dersine yönelik bakış açılarını belirlemek, öğrencilerin ve öğretmenlerin görsel sanatlar dersinde karşılaştıkları problemleri incelemektir. Araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara'nın Keçiören ilçesinde bulunan 4'ü devlet okulunda 461 öğrenci ile 4'ü özel okullarda öğrenim gören 155 öğrenci olmak üzere toplamda, 616 öğrenci katılmıştır. 4'ü özel ve 4'ü devlet okullarındaki görsel sanatlar öğretmenlerine de anket uygulanmıştır. Veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yöntem olarak, betimsel yöntem ve genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, devlet okullarında öğrenim gören öğrencilerin, görsel sanatlar dersine ayrılan 40 dakikalık sürede yaptıklarını yetiştiremedikleri, ayrıca devlet okullarında sınıfların kalabalık olmasının öğrencilerin derse olan motivasyonlarını düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır. Devlet ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin, görsel sanatlar dersi dışındaki sayısal ve sözel dersleri daha önemli gördükleri tespit edilmiştir. Gerek devlet gerekse özel okullarda öğrenim gören öğrenciler, görsel sanatlar dersini yetenek dersi olarak görmektedirler. Özel okulda öğrenim gören öğrencilerin, görsel sanatlar dersinde, genellikle lise giriş sınavına yönelik test çözdükleri tespit edilmiştir. Öğrenci aileleri ise, görsel sanatlar dersinden çok sayısal ve sözel dersleri önemsediklerini belirtmişlerdir. Devlet okullarında görev yapan öğretmenler, okullardaki atölye eksikliğinin öğrencileri olumsuz etkilediğini vurgulamışlardır. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak sanat eğitim programlarının, istenilen hedeflere ulaşılabilmesi ve sanat eğitimi adına nitelikli sonuçlar alınabilmesi için okullarımızda uygun ortam ve şartların oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the value of art as an important part of our culture; it is considered important in terms of educating individuals who protect historical texture, protect our national and spiritual values and transfer this to future generations. The aim of this study is to determine the perspectives of middle school 8.th grade students and visual arts teachers working in these schools and to examine the problems faced by the students and teachers in the visual arts course. In the 2017-2018 academic year, a total of 616 students, including 461 students in 4 public schools and 155 students in 4 private schools, participated in the study. Visual arts teachers in 4 private and 4 public schools were surveyed. Data were analyzed using SPSS statistical package program. Descriptive method and general screening model were used as methods. In the study, it was concluded that the students who were educated in public schools could not educate their activities in the 40-minute period allocated to the visual arts course, and that the crowded classes in the public schools decreased the motivation of the students. It has been determined that students in public and private schools consider numerical and verbal lessons more important than visual arts. Students studying in both public and private schools regard visual arts as a talent course. It was determined that the students studying in the private school generally solved the test for the high school entrance exam in the visual arts class. On the other hand, the families of students stated that they care about numerical and verbal lessons rather than visual arts. Teachers working in public schools stressed that the lack of workshops in schools affected students negatively. Based on the results of the research, it is necessary to establish appropriate environments and conditions in our schools in order to achieve the desired goals and obtain qualified results in the name of art education.