Çok alanlı sanat eğitimi yönteminin ortaokul öğrencilerinin renk kavramını öğrenmesine etkisinin incelenmesi
The research of the effect on learning color concept of multi-area art education method of secondary school students
  1. Tez No: 585687
  2. Yazar: SELİN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUHA SATIR KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ÇASEY'in ortaokul öğrencilerininrenk kavramını öğrenmeleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden deneysel yöntem kullanılarak yapılmıştır. Seçilen tüm sınıflara tutum ölçeği ve başarı testi uygulanmıştır.Deney gruplarına ÇASEY, kontrol gruplarına ise Geleneksel Öğretim Yöntemleri kullanılarak renk kavramı öğretilmiştir.Tutum ölçeği ile başarı testinden elde edilen sonuçlar analiz edilerek tablolaştırılmıştır.Ayrıca süreç sonunda öğrenci çalışmaları iki uzman tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonuçları ölçme değerlendirme uzmanı tarafından analiz edilerek tablolaştırılmıştır. Bulgular:Araştırmada5.sınıf ile 7. Sınıf deney gruplarının başarı testi öntest ve sontesti arasında olumlu bir faklılık görülmüştür. 5. Sınıfdeney grupları ile kontrol grupları arasında Sanat Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği öntest ve sontest bakımından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.7. Sınıf deney grubları ile kontrol grupları arasında Sanat Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği sontest bakımından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. 5.Sınıf''renklerle oynuyorum'' ünitesindeki öğrenci çalışmlarının analizine bakıldığında deney grubu kontrol gubuna göre daha iyi çalışmalar yapıldığı görülmüştür.5. Sınıf ''Bir hikayen varsa çizer misin?'' ünitesindeki öğrenci çalışmalarının analizine bakıldığında ise deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir faklılık görülmemiştir.7. sınıf ''Güneşli bir gün'' ünitesindeki öğrenci çalışmalarının analizine bakıldığında kontrol grubunun deney grubuna göre daha iyi çalışmalar ürettikleri tespit edilmiştir.7.sınıf ''Hislerimiz'' ünitesinde ise deney grubu kontrol grubuna göre daha iyi çalışmalar üretmiştir. Sonuç: Araştırmamızın sonucunda ÇASEY öğrencilerin renk kavramını öğrenmelerinin üzerinde olumlu sonuçlar elde ettiği görülmüştür. Ayrıca Çasey'in öğrencilerin Görsel Sanatlar dersine yönelik tutumları üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.5.Sınıf ve 7. Sınıf öğrenci çalışmaları üzerinde yapılan analizler sonucunda ÇASEY'in ünitelere göre etkisinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of the Multi-Area Art Education Method on secondary school students'learning of the concept of color. Method: This research was conducted by using experimental method from quantitative research patterns. Attitude scale and achievement test were applied to all selected classes. The experimental groups were taught the concept of color using the Multi-Area Art Education Method and the control groups using the Traditional Education Methods. Attitude scale and achievement test results were analyzed and tabulated. In addition, at the end of the process, student studies were evaluated by two experts. The results of this assessment were analyzed and tabulated by the assessment expert. Findings: In the research, there was a positive difference between the pre-test and the post-test of the achievement tests of 5th grade and 7th grade experimental groups. There was no significant difference between the pre-test and post-test of Attitude Scale towards Art Education between 5th grade experimental group and control group. However, there was no significant difference between the 7th grade experimental group and the control group in terms of post-test Attitude towards Art Education. The analysıs of the student studies in the fifth grade ''I play with colors'' unit showed that the experimental group performed better than the control group. The analysis of the student studies in the fifth grade ''If you have a story,would you draw it?'' unit showed that no significant difference between the experimental group end the control group.Analysis of student studiesin in the grade ''Sunny Day'' unit found that the control group producted beter studies than the experimental group. Analysis of student studiesin the seventh grade ''Our feelings'' unit, the experimental group produced better studies than control group. Result: As the result of the study, it was seen that the Multi-Area Art Education Method had positive results on students' learning of the concept of color. In addition, it was found out that Multi-Area Art Education Method did not affect students' attitudes towards Visual Arts course.Analysis of fifth grade and seventh grade student studies showed that the effects of Multi-Field Art Education Method differed according to units.