Hurda futures ve uygulaması
Scrap futures and its applications
- Tez No: 574612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çelik üretiminde Elektrik Ark Ocağı (EAO) ve Bazik Oksijen Fırını (BOF) olmak üzere iki çeşit üretim yöntemi kullanılmaktadır. Çelik üretimi, EAO yönteminde hurdanın elektrikli fırınlarda ısıtılmasıyla; BOF'de ise, demir cevherinin kok kömür ile eritilmesi ve sonrasında oksijen ve kireç taşı eklenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Çelik üretiminde kullanılan hurda ile nihai ürün fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin kar marjlarında daralma yaşanmasına sebep olmaktadır. Çelik Hurdası Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile çelik üreticileri, hurda geri dönüşümcüleri ve tacirler kar marjlarını yönetebilmekte, müşterilerine karşı taahhüt ettikleri yükümlülüklerini yerine getirebilmekte, sermaye yönetimi ve ileri vadeli planlar yapabilmektedir. Bu tezde hurdanın çelik üretimi için önemi, çelik sektöründe risk yönetiminin önemi ile çelik hurdasına dayalı vadeli işlem sözleşmeleri açıklanmıştır. Çelik hurdası vadeli işlem sözleşmeleri, alıcı ile satıcının belli bir miktar ve kalitedeki hurdanın, ileri bir tarihte, önceden belirlenmiş bir fiyattan alım ya da satımını gerçekleştirmesini sağlayan anlaşmalardır. Bu çalışmada, çelik hurdası vadeli işlem sözleşmelerinin tarihçesi, avantajları, çelik sektöründeki tüm taraflar açısından işleyişi açıklanmıştır. Tezin amacı, uygulama konusunda henüz çok yeni olan çelik hurdası vadeli işlem sözleşmelerinin risk yönetimi açısından önemine odaklanmaktır.
Özet (Çeviri)
Steel is produced via two main methods: electric arc furnace (EAF) and blast oxygen furnace (BOF). In an EAF(In EAF method,) scrap steel is melted by the heat from an electric arc; while blast furnaces method melts iron ore and cooks coking coal to create pig iron, which is then combined with oxygen and limestone to make steel. Companies in steel value chain are affected from high volatility in both scrap raw materials and finished steel prices. Steel mills, scrap recyclers and merchants use the steel scrap futures contracts to manage the uncertainty in their businesses and to deliver improved customer relations, capital management and forward planning. In this thesis, the importance of steel scrap for steel production and the importance of risk management for steel sector and steel futures have been explained. Steel scrap futures are contracts that enable the buyer and the seller to purchase and sell a certain amount and quality of scrap at a predetermined price. In this thesis, the history and advantages of steel scrap futures contracts are explained for all parties in the steel industry. The aim of the thesis is to focus on the importance of steel scrap futures contracts in terms of risk management.