Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde simülasyon
Simulation as a technique in analysis of investment projects
  1. Tez No: 62328
  2. Yazar: ESİN SAYIN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
160 ÖZET Yatırım projelerini değerlendirme teknikleri, Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde yeteri kadar tanınmamaktadır. Bu konu ile ilgili olarak literatürde çok fazla değerlendirme yöntemi olmasına rağmen özellikle bu tez çalışmasının konusu olan simülasyonun ve diğer riskli yatırım projelerini değerlendirme yöntemlerinin kullanılmaması ülke ekonomisi açısından zararlı olmaktadır. Çünkü yatıran projelerini değerlendirme yöntemleri ile yatırımın getireceği kazanç ve zarar ölçülebilmektedir. Türkiye'de işletmelerin yatırım yapabilmelerine yardımcı olmak amacıyla bir takım teşvikler verilmektedir. Bununla beraber bu teşvikleri alabilmek için fizibilite çalışması yapmaları zorunluluğu getirilmiş bulunmaktadır. Bu fizibilite çalışmasını Denizli'deki tekstil sektöründeki firmaların birçoğunun yapmasına rağmen çeşitli yatırım projelerim değerlendirme tekniklerini bilmemeleri ve sadece piyasa araştırması yapmalarının sakıncalarının ileride görüleceği çok açık olmaktadır. Geri ödeme süresi, şimdiki değer analizi ve başa baş analizi gibi yöntemleri sanayinin çok azının uygulaması bir çok işletmenin matematiksel değerlendirme yöntemlerini uygulanmadığım veya bilgi eksikliği olduğunu göstermektedir. İşletmelerde yıllık satış miktarı, yıllık satış miktarı artışı, birim satış fiyatı, sabit üretim maliyeti gibi konulurda büyük bir çoğunluğunun tahmin çalışmaları yapmaları geleceği önceden belirleme yöntemlerinin yerleşmeye başladığının bir göstergesi olabilmektedir. Bununla birlikte pazar payı, yıllar içerisinde gereksinim duyulan yatırım miktarı, yatırımın tahmini ömrü, yatırımın tahmini hurda değeri ile ilgili her hangi bir tahmin çalışmasının yapılamaması simülasyon yönteminin161 uygulamasını olanaksız duruma getirmektedir. Simülasyon tekniğinde değişkenlerin tamamının tahmini yapılmakta ve yatırım projesi bu tahminleme çalışması ile değerlendirilmektedir. Simülasyonla ilgili olarak ayrıca bir bilgisayar tabanının ve ağının oluşturulması gerekmektedir. Böyle bir çalışmanın yapılması ise uzun yıllar sürebilir. İşletmelerde yatırım yapılırken en çok etkilenilen değer olarak yıllık satış miktarı, toplam yatırım gereksinimi, birim satış fiyatı gibi değerlerin tamamı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, duyarlılık analizi yapılmaması işletmeler ve ülke ekonomisi açısından bir zarar oluştarabilmektedir. Hertz, tarafından 1964 yılında yani tam 24 yıl önce uygulanılan tekniğin Türkiye'de halen uygulanmaması yine az gelişmişliğin veya ilerlemede diğer ülkelere göre geri kalmışlığın bir göstergesi olmaktadır. Bu tez çalışması ile anlaşılmıştır ki, yatırım projelerini değerlendirme tekniklerini hakkında işletmelerin bilgilendirilmesi ve bu tekniklerin uygulamaya konulması işletmeler ve ülke açısından yararlı sonuçlar doğuracaktır. Bu tekniklerle ilgili olarak Denizli tekstil sektöründeki işletmelerin tamamen duyarsız olduklarını söylemek mümkün olmamakla beraber uygulamanın tam olarak gerçekleştirilmesi için firmalarda çalışanların bilgilendirilmesi ve alt yapının oluşturulması gerekli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
162 SUMMARY Investment projects evaluation techniques has not been adequately recognized in less developed countries like Turkey. Although there are many evaluation techniques related to this subject not utilizing particularly the simulation which is the subject matter of this study and the other evaluation methods of investments that hold risk is detrimental to the country's economy. Because using the investment project evaluation methods the revenues that the invesments would bring can be assessed. There has been some incentives to help businesses to invest in Turkey. However, they are required to execute feasibility studies in order to get these incentives. Although many of the companies in the textile industry of the providence of Denizli undertake these feasibility studies, the detriments of not knowing the various investment project evaluation techniques and executing merely market research will obviously be seen in future. Only very few firms applying methods such as pay back period net present value analysis and break-even analysis indicates that most of the companies do not apply mathematical evaluation techniques or lack the knowledge to do those: The majority of businesses carry out estimation studies in the topics such as annual amount of sales, increase in the amount of annual sales, fix production cost is an indicator of the forcasting methods being established. However, market share, not carry out any prediction studies regarding market share, the yearly required amount of investments, estimated salvage value of the investments makes the implementation of the simulation method impossible. In the simulation technique all of the simulation variables are estimated and investment projects are evaluated through163 these estimation studies. A computer base and network should also be established regarding simulation. Such a study may take estended amount of time. It has been determined that values such as annual amount of sales, total required amount of investments, unit sale price are the ones by which the investment studies are mostly influenced. Besides that the lack' of sensivity analysis can be disadvantegous for the businesses and the nations economy. In Turkey, yet the lack of the application of the technique that has been implemented by Hertz 24 years ago indication of the less development or relatively lag in the progress with respect to the other countries. It has been understood in the thesis that the enHghtening of the businesses regarding the investment project evaluation techniques will bring out benefical results for businesses and the country. While it is not possible to claim that the textile industry of the providence of Denizli is not totally sensitive to this techniques, it seems that it is necessary to inform the employees and establish the infrastructed in order to enable the full implementation of these techniques.